Lelenfant to międzynarodowy projekt artystyczno-edukacyjny, który organizowany jest przez fundację „Przyjaźń Sztuka Edukacja” i w którym biorą udział dzieci z całej Polski, jak również z zagranicy. Jest on kontynuacją znanego już od lat projektu Brave Kids. Warsztaty, w ramach których przygotowywano spektakle, były prowadzone przez międzynarodowych instruktorów artystycznych projektu Lelenfant.
– Najważniejsze jest to, żeby zrozumieć, że nie jesteśmy samotnymi wyspami, tylko że naprawdę mamy możliwość dotknięcia tego, co znaczy taka globalna świadomość i niezależnie od tego, czy ktoś ma 6 czy 15 lat tworzyć przyszłość, budując relacje, otwierając się na drugiego człowieka, ucząc siebie nawzajem i ucząc się od kogoś – mówi Mary Sadowska-Łakomy, prezeska fundacji „Przyjaźń Sztuka Edukacja”.
– Co sobotę spotykaliśmy się grupą na Kowalach, dzieci miały różne pomysły i sklejaliśmy to wszystko w jeden spektakl – mówi Ewelina Kuna, uczestniczka projektu Lelenfant, grupa Kowale.
– Każdy mógł rozwinąć swoje umiejętności, ale też podzielić się z innymi – mówi Amelia Bociar, uczestniczka projektu Lelenfant, grupa Kowale.
– Udało nam się ulepić spektakl, gdzie jest trochę śpiewu, dużo tańca i są też elementy aktorskie – mówi Ewelina Kuna.
– Ja się bardzo dobrze bawiłam, mogłam poznać wspaniałe osoby, chociaż może trochę młodsze. Mimo wszystko, wszyscy dobrze się dogadywali – mówi Amelia Bociar.
– Chodziło w naszej grupie o to, że dzieci uczą dzieci, czyli mieliśmy parę osób, które podały parę pomysłów i w ten sposób razem stworzyliśmy taki mały teatrzyk – mówi Julianna Nowak, uczestniczka projektu Lelenfant, grupa z Brochowa.
– Na przykład był taki moment, kiedy pokazywaliśmy różne talenty na warsztatach i ten taniec z piłkami, który został zaprezentowany w trakcie spektaklu, to była akurat pasja Martyny – mówi Pola Sawa, uczestniczka projektu Lelenfant, grupa z Brochowa.
– Ogólnie zamysł na ten spektakl był „Szkoła”, czyli różne lekcje. Piłki to na przykład WF, książki to literatura, a śpiew to muzyka – powiedzmy – mówi Julianna Nowak.
Tegoroczna edycja projektu Lelenfant rozpoczęła się w marcu i tradycyjnie będzie zakończona wielkim finałem, który zaplanowano na sierpień. W ramach przeglądu artystycznego, który odbył się na scenie dawnej filharmonii, zawitali również goście z Peru.
– Dzisiejszymi pokazami kończymy pierwszy etap tegorocznego projektu Lelenfant. Natomiast już w sierpniu zapraszamy na finał edycji międzynarodowej. Ponad 60 osób z całego świata spotka się na scenie, aby wspólnie tworzyć wielonarodowy, wielokulturowy pokaz teatralny – mówi Mary Sadowska-Łakomy.