Dzieła Norwida na wystawie w Ossolineum

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Z okazji 200. rocznicy urodzin najwybitniejszego polskiego poety Cypriana Kamila Norwida, w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich została zorganizowana wystawa, na której można między innymi zobaczyć jeden z czterech istniejących obrazów olejnych Norwida - tajemniczą „Jutrznie”. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do niedzieli 26 września.

Wystawa, którą organizujemy w 200. rocznicę urodzin Cypriana Norwida, ma na celu pokazanie Norwida nie tylko jako pisarza, ale i – być może przede wszystkim – jako artysty plastyka. Będzie również możliwość zobaczenia jego pierwodruków oraz rękopisów – mówi dr Agata Janiak, kurator wystawy, Dział Rękopisów Biblioteki Ossolineum.

Na szczególną uwagę zasługują dwa autografy wiersze Norwida. Pierwszy „Czemu w konfederatce: odpowiedź” – jest to taki komentarz Norwida na jego zdjęcie w patriotycznej pozie, w charakterystycznym dla wojska polskiego nakryciu głowy. Drugim takim cennym autografem wiersza jest wiersz „Spartakus”, który pokazuje duże zainteresowania Norwida antykiem. Ponadto zaprezentujemy list Norwida oraz księgę „rozmaitej treści”, która pokazuje już tę wczesną recepcję poety. Ponieważ rok 2021 jest też rokiem Tadeusza Różewicza, a jego obszerne archiwum również mamy w Ossolineum, to zaprezentujemy także jego niedokończoną książkę o Norwidzie, notatki oraz wydruk z poprawkami ręcznymi, które ładnie zamkną nam klamrą dzieła od czasów Norwida do współczesności – dodaje.

–  Norwid był artystą wszechstronnym. Zajmował się malarstwem, rysunkiem, rzeźbą oraz grafiką. Z tych wszystkich gatunków nie posiadamy jedynie rzeźb – mówi Wojciech Gruk, Dział Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich Ossolineum.

Najcenniejszym z naszych zbiorów, prezentowanym na tej wystawie, jest jeden z czterech zachowanych obrazów olejnych autorstwa Norwida – tajemnicza „Jutrznia”, czyli modlitwa przed wschodem słońca – dodaje.

Nasz dział podczas wystawy postanowił zaprezentować 8 spośród posiadanych pierwodruków Norwida, tych pierwodruków posiadamy kilkanaście. Wybraliśmy 8 najcenniejszych, w tym jedno dzieło jest w dwóch osobnych woluminach, czyli woluminów jest 9. Dodatkowo wyszczególniliśmy 3 najbardziej zasługujących na uwagę – mówi Natalia Szumna, Dział Przechowywania i Udostępniania Nowych Druków Zwartych Biblioteki Ossolineum.

Dzieła Norwida są prezentowane w refektarzu Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Wstęp na wystawę jest wolny.

Zobacz również

Od 25 lat Zarząd Powiatu Wrocławskiego nagradza najzdolniejszych uczniów. Tym razem do grona tych, których działania zostały dostrzeżone i docenione, dołączyło kolejnych 40 stypendystów. Podczas gali wręczono stypendia w trzech kategoriach: naukowej, artystycznej i sportowej.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy