Dzień Matki coraz bliżej, jakie wyzwania stoją przed współczesnymi rodzicielkami?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Znajdujemy się przy pomniku Matki Polski we Wrocławiu nie bez powodu. Już jutro obchodzimy dzień wszystkich mam. To okazja, aby przyjrzeć się sylwetce współczesnej matki oraz przeanalizować jak bardzo zmieniła się ona we współczesnym świecie.

Rola matki na przestrzeni wieków niewątpliwie ewoluowała, współczesne mamy w porównaniu np. z pokoleniem ich babć mają większe możliwości połączenia macierzyństwa z samorozwojem oraz karierą zawodową. Jednak ostatnie dwa lata postawiły rodzicielki przed wyzwaniem jakim niewątpliwie był czas pandemii oraz zamknięcia w domach.

Wiadomo, że wyglądało to inaczej w różnych krajach, ale ten element zamknięcia rodziny w domu się pojawił. A drugi to taki, że chyba wszyscy się przyzwyczailiśmy do tego, że są różne inne miejsca, które wychowują dzieci jak szkoły, przedszkola, itd. i w tej sytuacji pandemicznej te wszystkie obowiązki zostały zepchnięte zupełnie na rodziców. Jak wynika z różnych badań, ta konieczność łączenia życia zawodowego z życiem rodzinnym spadła przede wszystkim na matki. W tej sytuacji zepchnięcia obowiązków związanych z uczeniem się – zwłaszcza tych młodszych dzieci – w przypadku kobiet znacznie bardziej miało znaczenie dla możliwości również pracy z domu – mówi dr Olga Czeranowska, socjolożka, Instytut Nauk Społecznych SWPS.

Przy okazji dyskusji o współczesnym macierzyństwie pojawia się również kwestia powrotu kobiet do pracy po urlopie macierzyńskim oraz wyrównania ich szans na rynku pracy, na którym często dominują panowie mniej obarczeni obowiązkami ojcowskimi. Jak twierdzi pedagożka i psycholożka Anetta Pereświet-Sołtan coraz więcej firm jest wrażliwych na potrzeby kobiet.

Myślę, że po dwóch stronach leży interes jeśli już mówimy o korporacji, ponieważ kobiety to jest wielki potencjał, to są specjalistki, profesjonalistki. I warto o nie zadbać, bo to jest nie tylko korzyść dla kobiety, ale to jest zwyczajnie przeliczalna korzyść dla firmy. Jeżeli o taką kobietę zadba się i ona będzie chciała wrócić, będzie miała dobre warunki do tego, żeby urodzić dziecko, potem ze spokojem wrócić do firmy, to wszyscy będą zadowoleni i wszyscy na tym skorzystają – mówi dr Anetta Pereświet-Sołtan, psycholog, pedagog, Dolnośląska Szkoła Wyższa.

Wojna w Ukrainie pokazała, że mimo tego iż współczesne macierzyństwo różni się od tego sprzed lat, to są pewne kwestie, które bez względu na czasy, w których żyjemy zawsze pozostaną takie same. To na kobiety spada odpowiedzialność zapewnienia swoim dzieciom bezpieczeństwa podczas gdy ojcowie muszą często iść walczyć o ojczyznę.

Pomimo wszystkich tych zmian cały czas w tej części Europy ten podział zadań jest w dużej mierze taki mocno tradycyjny. Chciałabym odnieść się do badań bodajże CEBOS odnośnie do tego czego się boją Polacy, czym się martwią Polacy. I kobiety znacznie częściej martwiły się właśnie wojną, a mężczyźni mniej. I można się zastanawiać czy to jest tak, że mężczyźnie nie wypada w jakimś sensie powiedzieć, że się martwi tą wojną, bo gdzieś ten wzorzec mężczyzny jest taki, że on powinien wręcz z dumą na to wojnę pójść. Ale z pewnością stawki są bardzo wysokie w sytuacji kiedy ma się pod opieką zwłaszcza małe dzieci – dodaje dr Olga Czeranowska.

Miłość do dziecka często pozwala przetrwać kobietom. Często właśnie w trudnych czasach dziecko jest powodem do tego, żeby wstać rano i zacząć oddychać. Więc myślę, że w różnych momentach, bardzo trudnych matka potrafi przenieść góry w imię miłości dla dziecka – dodaje dr Anetta Pereświet-Sołtan.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy