Dzień Zaduszny. Kogo pożegnaliśmy w 2021?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
2 listopada to Dzień Zaduszny, a to oznacza, że w Polsce wspominamy osoby, które odeszły w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Niestety w roku 2021 pożegnaliśmy, między innymi wybitnego polskiego kolarza Ryszarda Szurkowskiego, piosenkarza Krzysztofa Krawczyka, a także Kardynała Gulbinowicza.

Legenda polskiego kolarstwa Ryszard Szurkowski odszedł 1 lutego 2021 roku. Miał 75 lat. Jego przyjaciele mówili o nim, że był on dla nich symbolem i bohaterem.

Wielka tragedia. Tak szybko się stało. Myślę, że cała Polska to przeżywa na swój sposób, my tutaj szczególnie. Jest to wychowanek ziemi milickiej. Był dla nas symbolem i bohaterem – mówił Andrzej Wojtyczka, przyjaciel Ryszarda Szurkowskiego (Wypowiedź z dnia 2.02.2021)

Na jego cześć już od ponad 10 lat w gminie Krośnice organizowany jest słynny rajd rowerowy „Śladami Ryszarda Szurkowskiego”. Tegoroczna jubileuszowa XX edycja odbyła się niestety już bez mistrza, ale pamięć o nim nadal żyje w sercach uczestników.

Ryszard Szurkowski już wiele lat temu został honorowym obywatelem gminy Krośnice, ponieważ jest jak najbardziej związany z tą gminą. Myślę, że tutaj wszyscy, którzy jego znają i pamiętają to wiedzą, że urodził się w Świebodowie. Co jest ważne, prawie zawsze uczestniczył w tych rajdach. Nawet wtedy, kiedy był po wypadku to już wtedy oczywiście nie mógł jechać na rowerze, ale też tutaj jeżeli tylko mógł, był na miejscu – mówił Andrzej Biały, wójt gminy Krośnice (wypowiedź z dnia 6.09.2021)

Zawsze mąż był z nami i myślę, że dzisiaj też jest obecny tylko, że nie fizycznie, ale duchowo – mówiła Iwona Arkuszewska-Szurkowska, żona Ryszarda Szurkowskiego. (Wypowiedź z dnia 6.09.2021)

Kolejną osobą, którą wspominamy jest legenda polskiej estrady Krzysztof Krawczyk. Piosenkarz zmarł 5 kwietnia 2021 roku w wieku 74 lat. Wrocławianom trudno było pogodzić się z myślą o jego odejściu.

Naprawdę strata jest bardzo duża.

–  Głos miał ładny, fajnie śpiewał. Także szkoda go, na pewno. 

 Przyjemnie się słuchało jego piosenki, angażował się człowiek.

Mnie osobiście imponował jego styl prezentowania się nawet trochę taki amerykański, w tam tych czasach miało to swoją refleksje – wspominali wrocławianie (Sonda z dnia 6.04.2021)

16 listopada 2020 roku w wieku 97 lat odszedł z kolei kardynał Henryk Gulbinowicz – postać ważna w historii Wrocławia. Choć tuż przed jego śmiercią na jaw wyszły fakty, dotyczące ukrywania pedofilii w kościele. Do 2004 roku pełnił we Wrocławiu funkcję metropolity.

W 2021 pożegnaliśmy także:

Annę Hannową

Prof. Olgierda Czernera

Prof. Piotra Szybera

Prof. Leona Podsiadłego

Zygmunta Sutkowskiego

Mariana Czarnieckiego

Walentego Czarnieckiego

Prof. Zdzisława Samsonowicza 

Prof. Zbigniewa Bacia

Ryszarda Kotysia

Dr Ewę Kofin

Jacka Libickiego

Stanisława Wolskiego

Jacka Łukasiewicza

Prof. Józefa Jagielskiego

Ferdynanda Matysika

Beatę Lichtarską

Jana Calińskiego 

Prof. Kazimierza Wójsa

Dr hab. Dorotę Wolską

Prof. dr hab. Jana Staniendę

Zbigniewa Ziajkę

Jana Baszkiewicza 

Dariusza Gnatowskiego

Henryka Pisarka

Krzysztofa Kiersznowskiego 

Zobacz również

Po katastrofie z 2022 roku Odra nadal jest w bardzo kiepskim stanie. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się dzisiaj ze środowiskiem proekologicznym Wrocławia, aby przedyskutować to, co można zrobić, aby poprawić stan jakości rzeki Odry oraz innych rzek w Polsce.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy