Dzikie zwierzęta w mieście przyjaciele dla mieszkańców?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Zające, jeże, nietoperze, dziki - to zwierzęta, które mieszkają we Wrocławiu i które są częścią bioróżnorodności naszego miasta, dlatego tak ważne jest, aby zaakceptować ich obecność oraz nauczyć się działać na rzecz ich ochrony. Wystartowała druga edycja kampanii „Dzikie w mieście”, w ramach której wrocławianie mogą dowiedzieć się więcej na temat dzikich zwierząt w mieście oraz na temat tego, jak się zachowywać i co zrobić w przypadku, kiedy je spotkamy.

Kampania „Dzikie w mieście”, którą współtworzymy wspólnie z wrocławskim zoo, ruszyła rok temu i spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem mieszkańców. W tym roku mamy nową odsłonę, chcemy pójść szerzej, bardziej, mocniej. Współpracujemy również z Uniwersytetem Wrocławskim, z Zarządem Zieleni Miejskiej, Zarządem Dróg i Utrzymania Miasta. Ta liczba partnerów w kampanii rośnie – mówi Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa UM Wrocławia.

Do tej pory w ramach kampanii „Dzikie w mieście” został zrealizowany między innymi projekt „Bezpieczna droga dla jeży – jeżdżę bezpiecznie”, w ramach którego mieszkańcy za pomocą głosowania wybrali znak ostrzegawczy – Uwaga jeże. Pierwszy taki znak pojawił się we Wrocławiu wiosną tego roku, przy ul. Bolesława Krzywoustego.

Do tego projektu związanego z jeżami, całkiem może nieprzypadkowo, ale spontanicznie dołączył się projekt związany z płazami. Ponieważ zwróciła się do nas rada osiedla Maślice, że od lat w marcu pomagają przenosić płazy, które występują w okolicach ul. Ślęzoujście i postanowiliśmy również wspomóc im oraz zaprojektować tablice – Uwaga płazy – mówi Klaudia Piątek, Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.

Akcja spotkała się z wielkim odzewem wśród mieszkańców. Na ten moment do ZDiUM-u wpłynęło już ponad 25 wniosków dotyczących zamontowania takich znaków ostrzegawczych w innych lokalizacjach na terenie Wrocławia.

Mieszkańcy do nas piszą, przygotowują mapki, informują, gdzie jeże giną na naszych ulicach i najczęściej wskazują takie miejsca jak Klecina, Sępolno, Psie Pole. Z ulic to jest ulica Górnicza, Hutnicza, ale też na przykład ul. Długa, czyli Popowice – dodaje Klaudia Piątek.

Oprócz tego powstał także katalog praktycznych porad dla mieszkańców, który został opracowany przez ekspertów Uniwersytetu Wrocławskiego.

Mówimy tam, jakie rośliny sadzić, jak przygotować oczko wodne, w taki sposób, żeby wspierać lokalne gatunki płazów lub dzikich zapylaczy, których obecność jest niezwykle ważna, ale też na przykład, jak budować takie ogrodzenie, które nie będzie barierą i jeże będą mogły swobodnie przemieszczać się między naszymi ogródkami – mówi Agnieszka Korzeniowska, dyrektor ds. marketingu ZOO Wrocław.

Dodatkowo najmłodsi mogą także korzystać z zajęć edukacyjnych, które są prowadzone we wrocławskim zoo.

Mamy bardzo bogatą ofertę edukacyjną. Kształcimy, edukujemy dzieci od przedszkola, ale też seniorów. Mamy szereg różnych tematów edukacyjnych. Nowy temat jest właśnie związany z dzikimi zwierzętami w mieście – mówi Marta Zając-Ossowska, dyrektor Wydziału Edukacji ZOO Wrocław.

Druga edycja kampanii „Dzikie w mieście” ma przede wszystkim wyjaśnić mieszkańcom, co zrobić w przypadku, kiedy spotkamy dzikie zwierzę w mieście, jak zareagować.

Kiedy mamy do czynienia z jakimś zagrożeniem bezpieczeństwa, czyli z jakimś wypadkiem z udziałem dzikiego zwierzęcia, to należy skorzystać z infolinii Centrum Zarządzania Kryzysowego, które jest czynne całodobowo, w każdy dzień roku, pod numerem telefonu 71 770 22 22. Bardzo państwa do tego namawiam, żeby korzystać z tego narzędzia – dodaje Małgorzata Demianowicz.

Na naszej antenie już niebawem pojawi się serial „Dzikie w mieście”, w którym eksperci wyjaśnią państwu najważniejsze kwestie.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy