E-PIT – jak rozliczyć PIT przez internet

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Rozliczanie podatku za zeszłoroczne dochody wcale nie musi być trudne. Już drugi rok Polacy będą mogli skorzystać z elektronicznej możliwości rozliczenia Twój e-PIT.

Wrocławianie zapytani o elektroniczny sposób rozliczania podatku sami przyznali, że jest to nie tylko szybkie, ale także wygodne. Nadal spora część osób wypełnia zeznania podatkowe z pomocą księgowych.

Rozliczenie PIT online

W 2019 roku powstała nowa możliwość rozliczenia podatku PIT, drogą elektroniczną. Od 15 lutego można dokonać rozliczenia za pomocą strony podatki.gov.pl, tam czekają szczegółowe instrukcje, jak podatnik powinien postępować. Jedyne, czego potrzebuje to numer PESEL albo numer NIP i datę urodzenia, kwotę przychodu za rok 2018 i 2019 od pracodawcy.

Usługa już w zeszłym roku cieszyła się dużym zainteresowaniem. Na szesnaście elektronicznych PIT-ów, siedem przesłano za pomocą usługi Twój ePIT – mówi Agniesz Rzeźnicka Gniadek, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu.

Oprócz tego, że jest to łatwiejszy sposób jest także o wiele szybszy.

W formie elektronicznej zwrot podatku liczony jest w ciągu 45 dni od momentu zarejstrowania deklaracji do systemu. Drogą tradycjną są to trzy miesiące. Różnica jest znaczna – dodaje rzecznik.

PIT metodą tradycyjną

Mimo że elektorniczny sposób nadal się rozwija, to Polacy wciąż mogą dokonać rozliczenia tradycyjnie. Wtedy będą musieli jednak sami wprowadzić wszelkie dane i wyliczenia potrzebne do zeznania podatkowego.

Dzięki usłudze e-PIT mamy przygotowane zeznanie podatkowe przez Krajową Administrację Skarbową. Uzupełniamy jedynie ulgi i odliczenia. Jeśli chcemy skorzystać z ulgi rehabilitacyjne czy ulgi z tytułu posiadania  dziecka. A także jeśli pragniemy przekazać 1% podatku dla organziacji pożytku publicznego – podsumowuje rzecznik.

Rozliczenia można składać do 30 kwietnia. Jeśli jednak do tego czasu nie uda się go złożyć, wtedy system Krajowej Administarcji Skarbowej zrobi to sam. W pierwszy weekend swoje zeznania złożyło ponad 305 tysięcy Polaków.

Zobacz również

W polskim społeczeństwie nadal dość mocno żyje tradycja „zastaw się, a postaw się”. Szczególnie po rodzinnych imprezach lub świętach, jedzenia na stole jest po prostu za dużo. Aby ograniczyć marnowanie żywności i nauczyć dzielenia się tym co mamy, we Wrocławiu i innych miastach Polski powstają tak zwane lodówki społeczne.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy