E-sportowa rywalizacja w Sycowie. I Mistrzostwa FC24 za nami

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Na terenie hali sportowej w Sycowie odbyło się nietypowe i niecodzienne dla tego miejsca wydarzenie. Były to I Mistrzostwa FC24. Wydarzenie to spotkało się z wielkim zainteresowaniem ze strony mieszkańców. Wzięło w nim udział 65 uczestników i rozegrano 150 meczów.

To jest tak naprawdę odpowiedź na zapotrzebowanie pokolenia dużo młodszego ode mnie, które większość czasu dzisiaj spędza właśnie przed komputerem. Chcieliśmy, żeby mogli dzisiaj przyjść, zmierzyć się z żywym przeciwnikiem, na żywym evencie. Chcieliśmy też ocenić i zobaczyć, czy to faktycznie jest potrzebne, czy ci młodzi ludzie do nas dotrą. Okazuje się, że są tu dziś z nami ludzie w przedziale wiekowym od 7 do 30 paru lat, więc perspektywa wieku jest optymistyczna – mówi Dariusz Maniak, burmistrz Sycowa.

Ludzie, którzy interesują się tą grą, mają okazję rywalizować na konsolach PlayStation 1 na 1. Mamy grupy, później strefę, fazę pucharową i wyłaniamy tego mistrza. Jeden mecz trwa 6 minut. Są dwie połowy po 3 minuty, z parunastu sekundową przerwą, aby troszkę odpocząć i potem kolejny mecz – mówi Tomasz Kowalik, prezes Stowarzyszenia E-Sport Polska.

Jakie są emocje, jeśli chodzi o to dzisiejsze wydarzenie? 

-Mały stres.

-Ale chyba też ciekawość?

Ciekawość jest, bo nie wiadomo, czy wygramy czy też przegramy, bo mogą być lepsi i też gorsi. 

Na mnie raczej nie liczymy w meczach, bo ja średnio lubię Fifę. Ale tu młody, mimo że palec złamany, to raczej da radę. 

-Jak tam? Nastroje są bojowe? 

-Tak jest.

Jaką drużynę wybierzesz? 

-PSG.

-Jest to jakaś miła forma spędzania czasu dla najmłodszych, jak również najstarszych. Bo najstarszy uczestnik ma 34 lata, a najmłodszy 7. Więc według mnie jak najbardziej 10 na 10.

Tutaj z kolegą będziemy rywalizować. Mam nadzieję, że damy dobry mecz, przejdziemy dalej i gra będzie przednia. 

-Wie już pan, jaką drużynę pan wybierze?

-Jak najbardziej, Manchester City. 

-Dlaczego? 

-Bo to jest najlepsza drużyna, moim zdaniem. 

-Bardzo spoko pomysł. Wcześniej nie było czegoś takiego tutaj w gminie. Dużo osób się zebrało, żeby wspólnie powalczyć o wygrane i świetnie się bawić.

-Fajnie, że się coś dzieje, że można sobie pograć, spędzić inaczej sobotę, a nie tylko w domu siedzieć, więc super, że coś takiego zostało zorganizowane – mówią uczestnicy I Mistrzostw FC24.

Były to pierwsze tego typu mistrzostwa, które odbyły się na terenie Sycowa, ale jak zapowiadają organizatorzy, na pewno nie ostatnie.

Jako stowarzyszenie kładziemy nacisk, by łączyć sport z e-sportem. Stąd też wprowadzamy wiele gier aktywnych, a FC24 to jest też taka gra, która pokazuje piłkę nożną trochę z innej strony. Wielu z tych młodych ludzi gra też w klubach, więc trochę łączą ten futbol realny z futbolem wirtualnym. Starają się być tymi najlepszymi, a więc tymi gwiazdami, które są w klubach. Widzimy też, jakie kluby wybierają do rozgrywek. Są to gwiazdy światowego formatu, więc wzorują się na tych najlepszych – mówi Tomasz Kowalik, prezes Stowarzyszenia E-Sport Polska.

Jak na pierwszy raz, jest bardzo duże zainteresowanie. Myślę, że przy tworzeniu kolejnych tego typu wydarzeń – rozwijając oczywiście dostępność różnych gier – możemy stać się liderem turniejów e-sportowych na terenie powiatu albo w tej części województwa dolnośląskiego. Takie turnieje będą na pewno cyklicznie organizowane w Sycowie – mówi Dariusz Maniak, burmistrz Sycowa.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy