Programy Echo24

Czas dla ekonomii

Program o zmianach w nowoczesnym biznesie, gospodarce i finansach. Eksperci z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu w rozmowie z red. Oliwią Stasiak wyjaśniają aktualne zjawiskach, które zachodzą w świecie ekonomii.

Najnowsze odcinki

Co z tymi podatkami?

Dr Krzysztof Biernacki, Katedra Rachunkowości Finansowej, Podatku i Audytu UE we Wrocławiu, tłumaczy, co oznaczają zmiany w podatkach dla “zwykłego Kowalskiego”. Kogo dotykają nowe przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2022 roku? Co zrobić, żeby nie stracić? I po co w ogóle wprowadzone zostały zmiany? Szczegóły w programie Czas dla ekonomii.

Jak spółki giełdowe komunikują przez social media?

Media społecznościowe są wykorzystywane nie tylko przez osoby prywatne, ale też przez spółki giełdowe. Teoretycznie te nowe kanały pozwalają na ciągły dialog z inwestorami. Na pytanie, czy to tylko reakcja na pozytywne komunikaty inwestorów czy jednak komunikacja, odpowiada dr Dominika Hadro z z Katedry Finansów UE we Wrocławiu.

Rynek nieruchomości zaskakuje wszystkich

Ostatnie miesiące wskazują na gwałtowny rozwój rynku nieruchomości. O spowolnieniu w drugim kwartale 2020 r. wywołanym pandemią COVID-19 nikt już nie pamięta. Jak to się stało, że rynek nieruchomości nie tylko jest odporny na obecne zmiany rynkowe, ale jeszcze rozwija się jak nigdy dotąd? O tym mówi dr Anita Makowska, Katedra Inwestycji Finansowych i Zarządzania Kryzysem UE we Wrocławiu.

Czym jest crowdfunding?

Zjawisko, które w internecie jest już wszechobecne – czym jest crowdfunding? O tym, czy można zarobić na tej inwestycji oraz jakie jest ryzyko związane z tym typem zbiórek mówi dr Artur Trzebiński z Katedry Bankowości UE we Wrocławiu.

Rynek pracy to rynek pracownika

Pandemia mocno zatrząsnęła rynkiem pracy. Chociaż w Polsce bezrobocie kształtuje się na poziomie 3,4%, wiele osób przebranżowiło się. O tendencjach związanych z rynkiem pracy mówi dr Adam Sulich z Katedry Zaawansowanych Badań w Zarządzaniu UE we Wrocławiu.

Co komunikują spółki giełdowe?

W tej chwili fundusze inwestycyjne na całym świecie oprócz analizy różnych wskaźników finansowych dokonują również analizy tekstowych informacji publikowanych przez spółki giełdowe. Czemu to służy i jakie informacje można z tego wyciągnąć? O szczegółach mówi dr Dominika Hadro z Katedry Finansów UE we Wrocławiu.

Po co nam samochód w mieście?

O transporcie zbiorowym i posiadaniu samochodu w wielkim mieście mówi dr hab. Jarosław Brach z Katedry Logistyki UE we Wrocławiu.

Najzdrowszy ser świata wchodzi na rynek

Wrocławski start-up „Biotreco” we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu pracowali nad najzdrowszym serem świata. Wegański, stworzony z nasion konopii włóknistych produkt wchodzi na rynek. O szczegółach mówią dr Mirosława Teleszko z Katedry Technologii Żywności i Żywienia z UE oraz Tomasz Rusak – prezes Biotreco sp. z o.o..

Dlaczego inflacja tak pędzi?

Jest wysoka nie tylko w Polsce, ale także w USA lub Niemczech. Na poziom inflacji wpływ ma kilka czynników, m. in. programy socjalne, zmiany w podatkach i oczywiście ożywienie po miesiącach lockdownu. O szczegółach mówi prof. Bogusław Fiedor.

Unia Europejska to nie tylko pieniądze

Polska zobowiązała się do przestrzegania pewnych praw jeszcze zanim wstąpiła bezpośrednio do Unii Europejskiej – mówi prof. Bogusław Fiedor. UE to nie tylko płynące pieniądze, ale także wspólne wartości: rządy prawa i demokracja. Dlaczego w polskiej debacie publicznej mówi się o “nas” i “Unii Europejskiej” w opozycji? Szczegóły w programie Czas dla ekonomii.