Programy Echo24

Czas dla ekonomii

Program o zmianach w nowoczesnym biznesie, gospodarce i finansach. Eksperci z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu w rozmowie z red. Oliwią Stasiak wyjaśniają aktualne zjawiskach, które zachodzą w świecie ekonomii.

Najnowsze odcinki

Jakie będą obszary ryzyka na nadchodzące lata?

Prof. Krzysztof Jajuga, kierownik Katedry Inwestycji Finansowych i Zarządzania Ryzykiem, mówi o tym, które obszary będą wymagały zarządzania ryzykiem w nadchodzących latach. W jaki sposób świat zarządza ryzykiem i czy w ogóle da się to zrobić? O szczegółach w programie Czas dla ekonomii.

Co zrobić z inflacją?

Ekonomiści podkreślają, że poziom inflacji w Polsce jest najwyższy w ciągu ostatnich lat. O tym, czy obecny poziom może być powodem do niepokoju i co może zrobić Narodowy Bank Polski mówi dr Marcin Brol z Katedry Mikroekonomii UE we Wrocławiu.

Pandemia a sytuacji instytucji kultury

Pandemia COVID-19 odcisnęła ogromne piętno na kondycji finansowej instytucji kultury. Kina, teatry, opery i muzea przez wiele miesięcy były zamknięte przez co nie mogły funkcjonować w normalnym wymiarze. Wiele z nich było jednak produktywne w inny sposób. O tym, czym ta produktywność jest opowiada dr Małgorzata Gałecka z Katedry Finansów UE we Wrocławiu.

Jak rozwijać transport zbiorowy we Wrocławiu?

Czy elektryfikacja pojazdów komunikacji miejskiej jest opłacalna? Jak stworzyć kompleksowy system transportu zbiorowego? Jakie rozwiązania w tym zakresie wprowadzili Szwedzi? O szczegółach mówi dr hab. Jarosław Brach z Katedry Logistyki UE we Wrocławiu.

Czego oczekuje pokolenie Z?

W jaki sposób do nich dotrzeć i co jest dla nich ważne? O przedstawicielach pokolenia Z, czyli osób urodzonych po 1995 roku w programie Czas dla ekonomii mówi dr hab. Bożena Ryszawska, prof. UE z Katedry Zarządzania Finansami Przedsiębiorstw i Finansów Publicznych.

Czym jest ranking finansowy samorządu terytorialnego?

Po co i jak tworzony jest taki ranking? O szczegółach mówi koordynatorka merytoryczna, dr Małgorzata Gałecka z Katedry Finansów UE we Wrocławiu. Raport został przygotowany przez Fundację Instytutu Studiów Wschodnich we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu. Uniwersytet był odpowiedzialny był m.in. za analizę danych finansowych. Głównym celem tej analizy było pokazanie kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego w pandemicznym, 2020 roku.

Co nowe podatki oznaczają w portfelu obywatela?

Każdy podatek odbije się na portfelu przeciętnego obywatela. Jak nowe obciążenia podatkowe przełożą się na wyższe koszty życia? Czy nowe podatki mogą prowadzić do likwidacji krajowych firm? Na te pytania w programie Czas dla ekonomii odpowiada dr Krzysztof Biernacki z Katedry Rachunkowości Finansowej, Podatków i Audytu UE we Wrocławiu.

Czy przemiany technologiczne są dla nas zagrożeniem?

Na to pytanie w programie Czas dla ekonomii odpowiada prof. Krzysztof Jajuga, kierownik Katedry Inwestycji Finansowych i Zarządzania Ryzykiem UE we Wrocławiu. Mówi o wpływie zmian technologicznych na gospodarkę światową i społeczeństwo.

Jak uczyć o zielonej transformacji?

Dr hab. Bożena Ryszawska z Katedry Zarządzania Finansami Przedsiębiorstw i Finansów Publicznych UE we Wrocławiu przedstawia założenia i cele edukacji związanej z zieloną transformację. W programie Czas dla ekonomii mówimy o Europejskim Zielonym Ładzie właśnie w kontekście gospodarki i uczelni ekonomicznej.

Dlaczego wprowadzono podatek od towarów z zagranicy?

Dr Krzysztof Biernacki z Katedry Rachunkowości Finansowej, Podatków i Audytu UE we Wrocławiu wyjaśnia, dlaczego towary zza terenu Unii Europejskiej rozstały objęte nowym podatkiem. Mówi także o tym, jak z nowymi regulacjami radzą sobie polscy przedsiębiorcy.