Programy Echo24

Twierdza Kłodzko - 5 stóp pod ziemią

Twierdza Kłodzko – 5 stóp pod ziemią​ to program opowiadający o historii Twierdzy Kłodzko. Każdy z odcinków pokazuje nam inne, fascynujące oblicze Twierdzy i opowiada o historii walk i kształtowania się tego miejsca. Przenosimy się także pod ziemię i pokazujemy najbardziej tajemnicze korytarze kontrminowe. Zapraszamy na nowy program Telewizji Echo24!

Najnowsze odcinki

5 stóp pod ziemią, odc. 7 – Budowa miny

Siódmy z cyklu odcinków „5 stóp pod ziemią”. W tym odcinku skupimy się na minach, szczegółowo omawiając jak wyglądały pierwsze w historii ładunki prochowe tego typu. Dowiemy się w jaki sposób budowano miny w XVIII wieku, w którym miejscu systemu należało je wykonać oraz jak wyglądał cały proces przygotowywania miny pod ziemią. Będziemy mieli okazję usłyszeć jaką strefę oddziaływania mogły posiadać budowane w tunelach ładunki, ile prochu należało użyć do ich budowy oraz czym był piec minerski, kiszka prochowa oraz auget.

5 stóp pod ziemią, odc. 6 – Minerzy

Szósty z cyklu odcinków „5 stóp pod ziemią”. Tym razem Kornel opowie nam o specyficznej jednostce oddelegowanej do pracy pod ziemią. Dowiemy się czym w XVIII wieku saper różnił się od minera i skąd właściwie wzięły się nazwy tych jednostek. Usłyszymy także kiedy pierwszy raz w historii zaczęto w armii tworzyć kompanie minerów, jak wyglądało ich umundurowanie i życie w samej twierdzy oraz co wchodziło dokładnie w zakres obowiązków tej jednostki.

5 stóp pod ziemią, odc. 5 – Twierdza Główna – modernizacje systemu w II połowie XVIII w.

Piąty z cyklu odcinków „5 stóp pod ziemią”. W tym odcinku dowiemy się kiedy tak naprawdę system kontrmin Twierdzy Kłodzkiej zyskał ostateczny, znany do dziś kształt. Dowiemy się co wyróżniało nowe, wykonane przez prusaków galerie od pozostałych tuneli systemu a także usłyszymy w jaki sposób uporano się z wentylacją tak rozległego systemu. Na koniec przekonamy się, czy sieć korytarzy kontrminowych faktycznie przydała się w trakcie oblężenia twierdzy w 1807r.

5 stóp pod ziemią, odc. 4 – Twierdza Główna – pruskie galerie z lat 1743-50

Czwarty z cyklu odcinków „5 stóp pod ziemią”. W tym odcinku Kornel opowie nam o burzliwych czasach wojen śląskich, kiedy to armia pruska zdobyła Twierdzę Kłodzko. Omówione zostaną rozważane w połowie XVIII wieku plany jej modernizacji a także faktyczny prace jakie zostały wykonane pod ziemią. Dowiemy się także co charakteryzowało powstałe w tym okresie galerie oraz usłyszymy na jakie problemy natknęli się prusacy w trakcie ich kopania.

5 stóp pod ziemią, odc. 3 – Pierwsze galerie Twierdzy Kłodzko

Trzeci z cyklu odcinków „5 stóp pod ziemią”. Tym razem Przewodnik po Twierdzy Kłodzkiej, Kornel wyjaśni nam kiedy dokładnie w Kłodzku powstały pierwsze galerie kontrminowe. Dowiemy się także jak bogata była historia obronna góry, na której obecnie wznosi się górująca nad miastem twierdza. Zejdziemy do najstarszych w całej w twierdzy galerii, aby usłyszeć jak trwająca wojna z Prusami wpłynęła na ich wygląd.

5 stóp pod ziemią, odc. 2 – System korytarzy kontrminowych

Drugi z cyklu odcinków „5 stóp pod ziemią”. W tym odcinku dowiemy się w jaki sposób oblegający żołnierze zdobywali Twierdzę. Omówiona zostanie znana w XVIII w metoda regularnego oblężenia. Dowiemy się również w którym momencie oblężenia, walki przenosiły się pod ziemię. Szczegółowo omówione zostaną także wszystkie rodzaje podziemnych galerii, wchodzące w skład rozległego systemu kontrmin Twierdzy Kłodzko.

5 stóp pod ziemią, odc. 1 – Historia wojny podziemno-minerskiej

Pierwszy z cyklu odcinków „5 stóp pod ziemią”. W tym odcinku dowiemy się czym była podziemna wojna minerska. Przewodnik po Twierdzy Kłodzkiej, Kornel przeniesie nas w odległe czasy wojen, wyjaśniając na czym polegał podziemny atak na oblegane fortyfikacje. Dowiemy się czym były podkopy, przeciwpodkopy,miny i kontrminy. Dowiemy się także, jak techniki podziemnych ataków i obrony minerskiej zmieniały się na przestrzeni wieków.