Echo Dolnego Śląska. Czy samorządy stracą pieniądze?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Jeszcze w tym roku rząd ma przekazać samorządom 8 miliardów złotych - to jedno z założeń samorządowego Polskiego Ładu, który kilka dni temu przedstawił premier Mateusz Morawiecki. Fundusze mają być do wydatkowania w przyszłym roku, a ich podział będzie sprawiedliwy dla wszystkich jednostek samorządowych. O założeniach i pomyśle rządowego programu dyskutowali radni sejmiku województwa w debacie Echo Dolnego Śląska.

Ten Polski Ład dla samorządów wygląda mniej więcej tak, że pan przewodniczący da mi 100 złotych, ja może oddam panu te pieniądze, ze względów politycznych mogę oddać te pieniądze koledze. Nie podejmę decyzji w tym studiu, tylko podejmie ją mój kolega w Warszawie, który się zastanowi, czy pana poglądy polityczne są okej, więc ja tą stówę rozdzielę nie wiadomo dla kogo. To jest właśnie Polski Ład, dla niektórych nowy wał – mówi Marek Łapiński, Koalicja Obywatelska.

Musimy cały czas pamiętać, że żeby komuś przekazać fundusze, to te pieniądze muszą być skądś wzięte. Wystarczy porozmawiać z samorządowcami, którzy obawiają się zdecydowanie tego, że ich przychody zostaną uszczuplone, także ja mam obawy czy faktycznie tutaj te pieniądze trafią do najbardziej potrzebujących, dla mnie to jest też kolejny krok, że odchodzimy od mocnej samorządowej Polski – mówi Jacek Iwancz, Nowoczesna Plus.

Będzie po prostu sprawiedliwiej, jeśli chodzi o to zabieranie, bo zabieramy wszystkim ten sam procent, jeżeli chodzi o składkę zdrowotną, ale to nie ma nic wspólnego z rachunkami, które koledzy przytaczali. Obniżanie podatków, zostawianie 16 miliardów w kieszeniach obywateli, sprawi że przychody z PIT-u i CIT-u wzrosną – mówi Andrzej Jaroch, Prawo i Sprawiedliwość.

Nasi widzowie słuchacze zapamiętają jedno zdanie, że PIS będzie teraz zabierał sprawiedliwie i właśnie o tą składkę zdrowotną się rozchodzi. Dużo więcej podatnicy stracą niż zyskają na uldze wynikającej z wolnej kwoty od podatków, a przede wszystkim stracą samorządy – mówi Marek Łapiński, Koalicja Obywatelska.

Całość jest dostępna na naszej stronie internetowej www.echo24.tv.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy