„Wydarzenia, które będziemy obchodzić w tym roku, związane są z dwoma rocznicami. Pierwsza to 25. rocznica ustanowienia Edyty Stein Św. Teresy Benedykty od Krzyża, współpatronką Europy. Druga zaś to 133. rocznica jej urodzin” – mówi nam Dyrektor Domu Edyty Stein. Maria Kromp-Zaleska dodała: „Edyta Stein, filozof, naukowiec, teoretyk, również teoretyk państwa. Kobieta wszechstronnie wykształcona i mająca zdanie swoje, oddzielne, odważne w tamtym czasie, kiedy już nazizm zamykał usta niektórym, którzy chcieli wypowiadać swoje opinie w pełnej wolności, pociąga nas do dzisiaj.”
Plan wydarzeń zdradza dr Marek Kosendiak z Centrum Historii Zajezdnia:
„W piątek, 4 października, zaczynamy od słuchowiska „Edyta” wyprodukowanego przez Radio Wrocław w roku Edyty Stein. W sobotę niezwykły spacer po Ołbinie, śladem rodziny Steinów, śladem Edyty.Pójdziemy zobaczyć, gdzie się uczyła, gdzie mieszkała, gdzie się modliła. To jest w sobotę, 5 października, o 11. Natomiast w niedzielę propozycja dla miłośników kina, bo o 15., w Domu Edyty Stein, gdzie się znajdujemy. Obejrzymy etiudę filmową „Tutaj po raz pierwszy ujrzałam góry”. Również w roku Edyty Stein, we współpracy z Centrum Historii Zajezdnia, Towarzystwem Edyty Stein, Dusznikami, nakręciliśmy takie pejzaże w Dusznikach-Zdroju i we Wrocławiu byliśmy na Uniwersytecie. To wszystko zobaczymy w trakcie tego filmu” – zdradza nam Marek Kosendiak.
Będą też atrakcje dla całych rodzin.
„Im dalej w tydzień Edyty Stein, tym więcej wydarzeń. Spacer ogórkiem po Wrocławiu, czyli przejazd zabytkowym ogórkiem. Zabierzemy uczestników na cmentarz żydowski do zabytkowego centrum. Będziemy szli śladem społeczności żydowskiej” – zaprasza Marek Kosendiak.
Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, jednak na przejazd zabytkowym ogórkiem obowiązują zapisy, bo liczba miejsc w autobusie jest ograniczona.
Co na koniec?
„Wieczorem, 10 października, spotkanie z wyjątkowym kapłanem niemieckim, księdzem Manfredem Deselaersem, czyli duszpasterzem, jak to sam mówi, u progu Auschwitz. Z pewnością wspomni też o Edycie Stein, do której czuje i żywi szczególne uczucie, ale też jest dla niego postacią znamienną. Wszystko zakończymy konferencją naukową pod tytułem „Edyta Stein wobec Kościoła, Kościół wobec Edyty Stein.” To w dniach 11-12 października” – dodał dr Kosendiak.