Zaczynamy obchody 80. rocznicy śmierci Edyty Stein, Świętej Teresy Benedykty od Krzyża, która była wrocławianką, wielką filozofką, wielką postacią kultury europejskiej pierwszej połowy XIX wieku, która do dzisiaj ożywia Wrocław, ożywia Europę. Jesteśmy dumni, że we Wrocławiu mamy dom Edyty Stein przy ul. Nowowiejskiej, a od dzisiaj także tramwaj im. Edyty Stein – mówi dr Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.
Ważne wydarzenie dla Wrocławia. Rada Miejska jednogłośnie zdecydowała, żeby ten rok był Rokiem Edyty Stein. Dzisiaj uczcimy w ten symboliczny sposób, to kolejny stopień na drodze upamiętniania Edyty Stein w tym roku, ale nie tylko w tym roku. Edytę Stein upamiętniamy od 30 lat dzięki oddolnym inicjatywom, ministerialnym inicjatywom i tym, które wspiera i finansuje Gmina Wrocław – mówi Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia.
Edyta Stein była jedną z pierwszych pionierek walki o prawa kobiet w Niemczech. Była jedną z głównych twórczyń szkoły tzw. fenomenologicznej związanej z filozofem Edmundem Husserlem. Wielu mówi, że to ona napisała jego książki, no ale może tak do końca tego nie traktujmy, ale była jego bardzo bliską współpracownicą, która miała ewidentnie wpływ na jego myśl. Sama tworzyła prace filozoficzne. Wielka duchowość chrześcijańska. Ona się nawróciła na chrześcijaństwo, ona odkryła Boga. Każdy fenomenolog w którymś momencie zmagał się z pytaniem o Boga. Ona się nawróciła, została karmelitanką. Wielką osobą, która też oddziaływała teologicznie na kościół katolicki. Zginęła w obozie w Auschwitz, stając się ofiarą totalitaryzmu XX wieku. Była jedną z pierwszych kobiet, które studiowały na uniwersytecie. Jedną z pierwszych kobiet, która zrobiła doktorat w Niemczech. Wyprzedzała swój czas, była umysłem wielkiego formatu. Doceniał ją Edmund Husserl, ale w którymś momencie nie do końca postąpił w porządku wobec niej. Ona miała pretensje, że zastopował jej karierę. Podejrzewała, że dlatego, że jest kobietą. Ale to może doprowadziło ją do wiary, do wielkich przeżyć, które wpłynęły na jej biografię. Edyta Stein była autorką głośnego listu do papieża Piusa XI, w którym zwracała uwagę na rosnące zagrożenie ze strony dochodzącego do władzy Adolfa Hitlera. Jest postacią europejską, którą warto przypominać i warto być dumnym, że we Wrocławiu umieliśmy zadbać o jej dziedzictwo – mówi dr Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.