Egzotyczne okazy w schronisku

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu od lat zajmuje się głównie psami, kotami i innymi zwierzętami domowymi. Tym razem azyl znalazły tu okazy egzotyczne.

Egzotyczne zwierzęta trafiają do wrocławskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt niezwykle rzadko, jednak w ostatnich dniach pojawiały się tam aż trzy takie okazy. 

Trafił do nas wąż mleczny, trafił do nas pająk ptasznik, został także znaleziony legwan, Więc faktycznie mamy takich zwierząt teraz kilka i musimy o nie odpowiedni zadbać. Jest to dla nas nowe wyzwanie – mówi Aleksandra Cukier, rzeczniczka Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt.

Wyzwanie to niemałe, ponieważ każdy egzotyczny zwierzak potrzebuje specjalnej temperatury, oświetlenia i odpowiedniego pokarmu. Trzeba wziąć pod uwagę kwestie finansowe oraz to, czy możemy wygospodarować takim zwierzętom odpowiednio dużą przestrzeń.

Oczywiście potrzebują odpowiedniego światła, mam na myśli światło UVA i UVB i tutaj nie wystarczy sobie hodować takiego legwana w mieszkaniu, jak to się czasami, niestety, zdarza. Tylko musi mieć swoje terrarium, gdzie montujemy odpowiednie oświetlenie (metahalogen czy świetlówkę). No i wilgotność też jest do zapewnienia. Ta, którą mamy w mieszkaniu – od 20% do 40% – często jest zbyt mała i trzeba to zwierzątko spryskiwać – mówi Andrzej Piróg, właściciel ZOO Team.

Egzotyczne zwierzęta pojawiły się w schronisku w czasie egzotycznych upałów. Jak instytucja radzi sobie w tak trudnej sytuacji? 

Staramy się zapewniać im schłodzenie. Dużo wody wykorzystujemy, żeby polewać boksy – tak, żeby ta woda pozwalała im się schłodzić. Oczywiście cały czas uzupełniamy wodę – mówi Aleksandra Cukier. 

Ważne jest to, aby w taką pogodę być szczególnie ostrożnym. Na spacery najlepiej wybierać się w godzinach poranych, nie forsować starszych zwierząt i brać pod uwagę ich problemy zdrowotne. Schronisko wesprzeć można oddając niepotrzebne koce i kołdry oraz dostarczając karmę dla kotów i psów. 

Oczywiście adopcja jest dla nas najważniejsza, więc jeśli zastanawiają się Państwo nad adopcją, to zapraszamy do schroniska, bo mamy wiele fantastycznych zwierząt, które potrzebują wspaniałych domów – podkreśla Aleksandra Cukier. 

Podejmując decyzję o adopcji należy wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw, i pamiętać, że przygarniając zwierzę stajemy się odpowiedzialni za czyjeś istnienie.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy