Ekologiczne koszenie. Dlaczego trawa ma być dłuższa?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
To trzeci rok z rzędu, od kiedy Wrocław stawia na ekologiczne koszenie. Trawa nie jest ścinana do zera, tylko zostawiana dłuższa. Dzięki temu dłużej zatrzymuje wilgoć, a także pochłania pyły i inne zanieczyszczenia. Mieszkańcy przyzwyczaili się już do zmiany. Sami przyznają, że to dobra praktyka.

Wygląd nie jest najważniejszy. Życie zwierząt również jest ważne, więc myślę, że jest to dobra decyzja, ponieważ chodniki są do chodzenia, a trawa niekoniecznie powinna nam w tym przeszkadzać.

Od dawna jestem za tym, żeby tego nie kosić. Niech sobie rośnie i kwitnie, niech się wysiewa, żeby pszczółki miały co robić. W takim stanie będzie to utrzymywać wodę opadową.

Myślę, że nie koszenie jest dobrą zmianą. Jeżeli tam są zwierzątka, to niech sobie żyją. Powinna być wolna strefa dla tych wszystkich gryzoni i owadów – mówią mieszkańcy.

Przy postępujących zmianach klimatycznych, miasto jest taką wyspą ciepła. I to nie jest nic nowego. Wystarczy wyjść wieczorem do parku i zobaczyć, jak się z niego wchodzi między budynki, o ile jest cieplej. Warto tę temperaturę obniżać – to bardzo ważne dla środowiska i całej równowagi w przyrodzie, dlatego trawa pozostaje dłuższa – mówi Marek Szempliński, Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

Miasto nie zaprzestaje koszenia, ale zmienia je rytm i częstotliwość. W miejscach, gdzie to możliwe, powstają łąki kwietne, a trawa jest wyższa, ale tam, gdzie wysoka trawa mogłoby ograniczać widoczność lub zagrażać bezpieczeństwu, miasto kosi regularnie.

W pasach drogowych, ze względów bezpieczeństwa kosimy tak zwane trójkąty widoczności na skrzyżowaniach. Trawa zostaje dłuższa w parkach, ale tam to budzi najmniej kontrowersji, ponieważ wszyscy się zgadzają, że w parkach pozostawiamy polany, gdzie bawią się ludzie i zwierzęta. Prawdą jest, że zostawiamy trawy tyle, ile się da i gdzie się da. Wręcz szukamy takich miejsc – dodaje Marek Szempliński, Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

Przy postępującym ociepleniu klimatu, nawet najmniejsze działania, które wpływają na środowisko, mają znaczenie, dlatego dłuższa trawa nie powinna już nikogo dziwić.

Zobacz również

Po katastrofie z 2022 roku Odra nadal jest w bardzo kiepskim stanie. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się dzisiaj ze środowiskiem proekologicznym Wrocławia, aby przedyskutować to, co można zrobić, aby poprawić stan jakości rzeki Odry oraz innych rzek w Polsce.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy