Ekologicznie i rozsądnie na cmentarzach

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Na wrocławskich cmentarzach od kilku dni duży ruch. Wrocławianie sprzątają groby swoich bliskich na święto zmarłych i Zaduszki. To dobry czas, by pomyśleć o ekologii i rozsądku.

Ale najpierw wielkie sprzątanie. 

  • Przygotowani do wykonania porządków. Dużo grobów? Na tym cmentarzu 3. Trochę pracy będzie. Trzeba umyć, usunąć to, co się zużyło, wyczyścić, przygotować nowe stroiki. Ale najpierw posprzątać. Z cmentarza wracamy. Posprzątane. Kwiatuszki kupione.  Wszystko w porządku. Tylko przychodzić na święta i świętować – mówią wrocławianie. 

Po sprzątaniu czas na udekorowanie grobów. Tu panuje mieszana tradycja – naturalnie i sztucznie. 

  • My zwykle stawiamy kwiat w doniczce, tradycyjnie, chryzantemy. No i stroiki z kwiatów sztucznych. One jeszcze później zdobią. Halbe halbe, czyli pół na pół. Tu są piękne kwiaty tu pod cmentarzem, w dobrej cenie i takie kupiliśmy, ale mieliśmy jeszcze sztuczne kwiatki. Niekoniecznie lubimy, ale są one teraz ładne. I o to chodzi – mówią wrocławianie. 

Jest więc jeszcze sporo do zrobienia w polskiej świadomości. Bo nie trzeba bogato i dużo, tylko rozsądnie i ekologicznie. A przy okazji – taniej. 

  • Warto się zastanowić, czy kolejny znicz, kolejna dekoracja, kolejny stroik są nam potrzebne. Zapamiętajmy, żeby korzystać z tego, co mamy absolutnie do końca. I dopiero, jak się do niczego nie nadaje, wyrzucić, ale dbając o selektywną zbiórkę, tak, jak te odpady powinny być wyrzucane – mówi Aleksandra Palus, rzeczniczka Ekosystem Wrocław. 

Na cmentarzach i przed nimi są pojemniki do takiej zbiórki. Przypomnijmy, że oddzielnie wyrzucamy plastik, szkło, papier i bioodpady. Ale najlepiej korzystać ze zniczy wielokrotnie i to wrocławianie robią. 

  • – Korzystamy z tego samego znicza, wkładamy tylko wkład i to jest ta oszczędność i ekologia – dodają wrocławianie. 

Ale na wrocławskich cmentarzach pojawiły się regały na zużyte znicze. 

  • Zniczodzielnia to świetna inicjatywa, świetny pomysł, korzystajmy z tego, jeśli możemy.  Jeżeli mamy znicze, klosze, których nie będziemy kolejnymi wkładami zapełniać, odstawmy je na taką półkę, która na cmentarzach komunalnych funkcjonuje. Tam osoby, które będą tego potrzebowały – będą mogły zabrać taki znicz, klosz i go użyć. Podobnie jest z bateriami, stroikami. To idealny pomysł, żebyśmy ograniczyli odpady powstające także przy okazji tego święta – mówi Aleksandra Palus, rzeczniczka Ekosystem Wrocław. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy