- Przynieśliśmy zużyty smartfon i żarówki. Bateria z tego smartfona jest niebezpieczna dla środowiska, musi być dobrze zutylizowana. Tak samo filament żarówek musi zostać do odpowiedniego miejsca przekazany – mówi jeden z mieszkańców.
- Jesteśmy w Parku Zachodnim, trwa „Sobota z Zielonym Wrocławiem”, wydarzenie organizowane w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju. W tym roku hasłem przewodnim jest „Eko się opłaca”. Staramy się pokazywać mieszkańcom, jakie postawy mogą podejmować, aby oszczędzać pieniądze, ale również dbać o środowisko, planetę, przeciwdziałać zmianom klimatu – wyjaśnia Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM Wrocławia.
- Bardzo się cieszymy, że mieszkańcy odwiedzają wrocławskie parki i korzystają z zieleni. Chcielibyśmy, żeby było tego jak najwięcej, ponieważ te parki są właśnie dla nich, a tutaj sytuacja jest wyjątkowa. Mogą poznać też naszą pracę – podkreśla Marek Szempliński, Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.
- Jak najwięcej trzeba reklamować i mówić, zachęcać, żeby ludzie byli bardziej otwarci na takie rzeczy i na zmiany przede wszystkim. My segregujemy śmieci, mamy ogrzewanie gazowe, uczę dzieci, żeby nie śmieciły – zaznacza mieszkanka Wrocławia.
- Wiem, że szkło wrzuca się do zielonego, papier do niebieskiego, a plastik do żółtego. Miałem lekcje w szkole – mówi jeden z najmłodszych mieszkańców.
- Stary kabel przyniosłem. Trzeba dbać o przyrodę – dodaje kolejny.
- W szkole się często uczymy o segregacji. Jak byłam w przedszkolu, to też wiele panie mówiły. To ważne, żeby nasza planeta była zdrowa, żebyśmy się nie truli smogiem, żeby czystej wody było więcej. Rodzice potrafią segregować, ale co z moim 4-letnim bratem, to nie jestem przekonana – wyznaje mała Hania.
- Coraz więcej się mówi o ekologii, o tym, że musimy wszyscy o to dbać. Przejrzałem piwnicę, znalazłem zalegające żelazko. Dobra pogoda, więc wybraliśmy się z dziećmi na spacer, wiedząc, że tu jest ta akcja, przynieśliśmy śmieci – dopowiada jej tata.
- Dzieci są świetnie wyedukowane, ale to wynika z faktu, że bardzo duża świadomość ekologiczna jest krzewiona w szkołach i przedszkolach. Przychodzą do nas dzieci na warsztaty na PSZOK-a. Nasi pracownicy również edukują w szkole – mówi Anna Paluchiewicz, Ekosystem Wrocław.
- To, co buduje, to fakt, że wrocławianie i wrocławianki mają bardzo dużą wiedzę ekologiczną, więc się cieszymy, bo to ważne, żeby budować miasto odporne na zmiany klimatu, aby włączać się w te działania proekologiczne – podsumowuje Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM Wrocławia.