Ekopracownia – zielone serce szkoły. Placówki mogą starać się o dofinansowanie na pracownie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wystartował z nowym programem skierowanym do szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Każda placówka w drodze konkursu będzie mogła ubiegać się o dofinansowanie do stworzenia ekopracowni, czyli zielonego serca szkoły. Projekt ma przede wszystkim edukować w kwestia zmian klimatu i odnawialnych źródeł energii.

Nabór już się rozpoczął, potrwa do 5 maja bieżącego roku. Program polega na dofinansowaniu stworzenia ekopracowni ogólnośrodowiskowych do 50 tysięcy złotych i ekopracowni poświęconych odnawialnym źródłom energii, w tym przypadku kwota wynosi 75 tysięcy złotych. 

Naszą ideą jest to, żeby w każdym powiecie powstały dwie takie ekopracownie. Naszą ideą jest, żeby równomiernie na terenie całego województwa dolnośląskiego beneficjenci do nas aplikowali i ostatecznie, żeby takie ekopracowanie w każdym powiecie na terenie Dolnego Śląska powstały – mówi Łukasz Kasztelowicz, prezes WFOŚiGW we Wrocławiu. 

Celem programu jest przede wszystkim edukacja dzieci i młodzieży. Postępujące bardzo szybko zmiany klimatu sprawiają, że wszystkie działania człowieka powinny być ukierunkowane na dbanie o środowisko i planetę, dlatego ważne jest, żeby zaszczepiać te idee od najmłodszych lat. 

Nasza młodzież się wiele nauczy, a dzisiaj nakazem chwili jest dbanie o klimat i formowanie postaw proekologicznych. Rozumiem, że temu mają służyć te pracownie, oprócz dostarczania bardzo konkretnej wiedzy. Po to jest szkoła, żeby uczyła i przygotowywała do odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu dorosłym – podkreśla Roman Kowalczyk, dolnośląski kurator oświaty. 

Nabór ma charakter konkursowy. Placówka musi uzasadnić, dlaczego to u nich miałaby powstać taka pracownia. Drugim zadaniem jest nagranie filmiku, który opowie o dotychczasowych proekologicznych działaniach danej placówki. 

To jest istotne novum i pokłosie takiego pilotażowego programu zainicjowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pięć wojewódzkich funduszy pilotażowo przeprowadziło ten projekt. Okazało się, że zainteresowanie jest duże, program spotyka się z bardzo dobrą reakcją, stąd we wszystkich pozostałych funduszach go wdrażamy – podkreśla Łukasz Kasztelowicz, prezes WFOŚiGW we Wrocławiu. 

Na cały projekt Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu przeznaczy 3 miliony 750 tysięcy. Jeśli zainteresowanie będzie duże, są szanse na kolejne edycje.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy