Ekostraż ratuje dzikie zwierzęta

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Dzikie zwierzęta bardzo często są potrącane i zostawiane same sobie. Aby przeżyć potrzebują pomocy człowieka. We Wrocławiu ruszył właśnie ośrodek rehabilitacji dla małych ptaków i ssaków, który pomaga rannym zwierzętom.

Ośrodek pomaga dzikim zwierzętom, które zostały ranne lub osierocone, a są na tyle małe, że nie będą w stanie same przeżyć. Zwierzęta są leczone, karmione, a także rehabilitowane do tego momentu aż będą mogły wrócić na wolność.

Zazwyczaj są to zwierzęta z terenu miasta, które na przykład ucierpiały w wypadkach drogowych. Potrącone jeże często do nas trafiają albo takie osierocone maluchy. Zwykle to są zwierzęta, które ucierpiały w wyniku działalności człowieka, czyli skoszone, potrącone, osierocone, podpalone, pogryzione przez psy. Bardzo różnie – mówi Honorata Kołodziejska-Karaś z Ekostraży.

W poprzednim tygodniu do ośrodka przyjechało ponad 20 jeży, które bez pomocy, nie byłyby w stanie przetrwać zimy. Ten okres spędzą w ośrodku, a wiosną, kiedy podrosną, zostaną wypuszczone. Oprócz tego w ośrodku przebywają na przykład listy, jenot i kuna domowa.

Na początku są przerażone, bo jesteśmy ludźmi. Chyba jesteśmy najgorszym gatunkiem, jeśli można to tak ująć. Przy karmieniu odzyskujemy ich zaufanie. Dają się czasem pogłaskać, chociaż staramy się ich nie głaskać, bo to są dzikie zwierzęta – lisy lub jenoty. Z każdym dniem jest coraz lepiej i jest to niesamowite, kiedy widzimy, że na naszych oczach zdrowieją. Znikają choroby skór, po rehabilitacji zaczynają chodzić – zaznacza Małgorzata Rajch z Ekostraży.

Dalej w Polsce jest z tym problem. Jest bardzo mało organizacji lub ośrodków, które pomagają dzikim zwierzętom. Ludzie często po prostu obijają się o ścianę, bo chcą pomóc, a nie znajdują pomocy – dodaje mówi Honorata Kołodziejska-Karaś z Ekostraży.

Ekostraż apeluje, żeby nie pozostawać obojętnym na ranne dzikie zwierzęta. Takie przypadki można zgłaszać telefonicznie na specjalnie przygotowany numer. Telefon działa całą dobę.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy