– Edukacja to podstawa i dobrze zaczynać wcześniej. Tak że już od początku działalności EkoSystem edukuje najmłodszych. Co mam na myśli? To są dzieci w wieku od 5. do 10. lat, czyli też taka młoda młodzież byśmy powiedzieli. Zapraszamy ich na niezwykłe warsztaty. O tyle niezwykłe, bo absolutnie unikatowe, bo z jednej strony jest to zawsze taka dawka wiedzy, teorii, która jest podawana przez naszych EkoEdukatorów specjalnie dostosowanych do tego salach, takich ćwiczebnych, powiedzmy, edukacyjnych możliwość zobaczenia w praktyce co takiego się dzieje z tymi naszymi śmieciami, z tym telefonem komórkowym, którego już nie używam, z tym starym laptopem, czy z tą suszarką, którą wyrzucam na przykład, albo pudełkiem po kartonie po mleku. Część zajęć odbywa się bezpośrednio na PSZOK- u – mówi Aleksandra Palus, rzeczniczka Ekosystem Wrocław.
To miejsce przy ulicy Michalczyka wrocławianie doskonale już znają i chętnie za darmo z niego korzystają.
– W internecie wyszukaliśmy po prostu, że tutaj jest miejsce gabarytów takich większych i wywieźliśmy tutaj. Fajnie, że jest takie miejsce. Bardzo fajnie. Dobrze, że jest takie miejsce w Wrocławiu, gdzie można takie gabaryty właśnie wyrzucić – mówi Kamil, wrocławianin.
Wrocławianie podkreślają, że segregacji trzeba się uczyć, ale wychodzi nam to coraz lepiej.
– Też segreguje pan śmieci? Staram się. To jest łatwe czy nie do końca? Jak ma się dwójkę dzieci to nie jest łatwe. Ale niedługo dzieci pana będą uczyć, bo ta edukacja jest bardzo ważna. Uczymy je cały czas i idziemy w dobrym kierunku – mówi dr Weronika Urbańska, Wydział Inżynierii Środowiska, PWr .
Dużo już jest zrobione, natomiast nigdy nie jest tak, żeby nie mogło być lepiej, dlatego warto właśnie cały czas na tę edukację ekologiczną stawiać, na tą świadomość.
– Zmieniają nam się różnego rodzaju przepisy, zmieniają nam się poglądy na temat środowiska. Jesteśmy coraz mądrzejsi, coraz więcej wiemy, więc stale musimy też te horyzonty środowiskowe poszerzać. W związku z tym ta edukacja musi postępować tak samo, jak postępują chociażby transformacje klimatyczne czy energetyczne – mówi dr Weronika Urbańska, Wydział Inżynierii Środowiska, PWr .
Dlatego Ekosystem organizuje specjalne lekcje dla najmłodszych Wrocławia.
–Mogą w nich uczestniczyć dzieci od 5. do 10. roku życia. Tylko w tym roku w Pszok-u przy ulicy Michalczyka w takich zajęciach wzięło udział ponad 1700 dzieci. Dostały sporą dawkę wiedzy. Co się dzieje z tym wyrzuconym papierem, z plastikiem? Dlaczego kompost jest tak cenny i jak właściwie powstaje? To są takie plansze edukacyjne, które są omawiane z grupami wycieczkowymi przez naszych EkoEdukatorów. I właśnie dzięki temu dzieci mogą w praktyce dowiedzieć się, o co w tym wszystkim chodzi i dlaczego jest to tak ważne, tak wartościowe i dlaczego tak powinniśmy swoją przyszłość i myślenie o świecie budować właśnie myśląc o nim ekologicznie. Już teraz ruszają zapisy na ekologiczne lekcje w Ekosystemie. Przyjmujemy grupy tak do 30 osób z opiekunem. Wystarczy podać liczbę dzieci, wystarczy podać ich wiek. Proponowany termin na spotkanie, a już to wszystko ustalamy dogodnie dla danej grupy. Zgłoszenia bardzo proste przez e-mail. edukacja.małpa.ekosystem.wroc.pl – dodaje rzeczniczka.