– Mamy ogromne zainteresowanie wśród dzieci, wśród nauczycieli. Jak dziecko jest w domu, to przy okazji opiekun też słyszy, o czym mówimy i to jest praca na materiale — koleżanka edukatorka zachęca dzieci do pokazywania pojemników czy tego, w jaki sposób segregują śmieci. To nie nudne, czy jak zdarza się na lekcjach online – oderwane od domowej rzeczywistości – mówi Dorota Witkowska z Ekosystemu Wrocław.
Warsztaty edukacyjne są organizowane przez Ekosystem od dawna. Ze względu na obecną sytuację przeniosły się do internetu. W samym tylko październiku w warsztatach online wzięło udział tysiąc osób.
– Duże zainteresowanie było wśród dzieci szkolnych — wśród dzieci przedszkolnych, jak również licealistów. Również nauczyciele się zaangażowali tą edukacją ekologiczną, którzy też zainteresowali swoje pozostałe grupy, które też chętnie wzięły udział w tych warsztatach. Mieliśmy bardzo pozytywny odzew i naprawdę bardzo mnie to cieszy, że coraz więcej młodych wrocławian chce dbać o środowisko w myśl zasady, którą zawsze na warsztatach powiadam – myśleć, działać, dbać, oszczędzać – mówi Kornelia Cypryjańska-Perucka.
Na warsztatach wiedza przekazywana jest nie tylko w teorii — ale i w praktyce. Dzieci uczą się od najmłodszych lat wiedzy o środowisku, poprawnej segregacji czy używania opakowań wielokrotnego użytku. Przekaz dodatkowo uatrakcyjniają pomoce naukowe, których jak widać — edukatorce nie brakuje.
– Mogą uszyć sobie w domu z takich niepotrzebnych materiałów np. Woreczki na warzywa czy owoce z firanek czy zasłon. Tylko mówię, żeby rodzicom z domu z żabek nie ściągali tam z karniszy, bo się mogą zdziwić, jak będą szyli woreczki na warzywa czy owoce z firanek — mówi Kornelia Cypryjańska-Perucka.
Zajęcia online pomagają kształtować ekopodstawy od najmłodszych lat, dlatego tak ważna jest rola edukatora, który nie tylko uczy, ale również pomaga w tworzeniu dobrych ekologicznych przyzwyczajeń.
– Nauczanie jest ogólnie trudną pracą, a jeśli weźmiemy pod uwagę jeszcze specyfikę online, tym bardziej chętnie podzielimy się naszą wiedzą z nauczycielami. Organizujemy takie warsztaty w styczniu, 11 i 15 – tam podpowiemy co zrobić, żeby temat, który jest już troszeczkę oklepany – uatrakcyjnić – mówiła Dorota Witkowska.
Warsztaty online dla nauczycieli są bezpłatne, można się na nie zapisać poprzez wydarzenie udostępnione na Facebook’u Ekosystemu wydarzenie.