Elektryczne autobusy i ekologiczne ciepłownictwo dofinansowane przez NFOŚiGW

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
„Zielony Transport Publiczny” i „Ciepłownictwo Powiatowe”– to program finansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wsparcie otrzymują gminy, które chcą obniżyć wykorzystanie energii i paliw w miejskim transporcie zbiorowym. To nie tylko ekologiczna potrzeba, ale i konieczność.

Polityka Energetyczna Polski zakłada, że do 2040 roku w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców każdy przetarg musi dotyczyć wyłącznie zero-i niskoemisyjnych środków transportu zbiorowego. Wsparcie na taką inwestycję otrzyma teraz  5 dolnośląskich gmin. 

  • Jest 12 autobusów zeroemisyjnych – elektrycznych, nowoczesnych, innowacyjnych za ponad 30 mln zł i oprócz tego stacje ładowania i szkolenie kierowców – to jest cała infrastruktura, żeby można było uruchomić zeroemisyjny transport elektryczny  – mówi Artur Michalski, wiceprezes Zarządu NFOŚiGW. 

To wsparcie dla mniejszych samorządów, którym trudniej samodzielnie sfinansować takie zadania.

  • Dzisiaj dostaliśmy pomoc w formie dotacji w wysokości 2 mln zł i pożyczka 1 mln zł i środki te przeznaczymy na zakup autobusów elektrycznych, które wesprą nasz tabor – mówi Dorota Pawnuk, burmistrz miasta i gminy Strzelin. 
  • My cały czas rozwijamy ekologiczny transport publiczny, bez płatna komunikacja miejska autobusowa, którą chcemy rozwinąć o tabor elektryczny i dzisiaj podpisujemy dofinansowanie na zakup dwóch dużych autobusów elektrycznych, 12 – metrowych. To 6 mln zł – dofinansowanie wynosi 4,8 mln zł  – mówi Roland Marciniak, burmistrz Świeradowa Zdroju. 

Program przewiduje możliwość dofinansowania przedsięwzięć zmierzających do obniżenia wykorzystania paliw emisyjnych także w ciepłownictwie. Takie wsparcie dostała gmina Jawor. 

  • Do Jawora trafia 34 mln zł na dwa ważne projekty. Jeden to kogeneracyjny, czyli do miejskiej ciepłowni, po to, aby móc pozyskiwać niskoemisyjną energię cieplną, która trafi do naszych mieszkańców, a z drugiej strony wytwarzać energię elektryczną – blisko 5 megawatów, czyli tyle, ile potrzeba, żeby uruchomić urządzenia użyteczności publicznej – mówi Emilian Bera, burmistrz Jawora. 

Pieniądze dostały miasta i gminy, które zgłosiły się do programu. To duże wsparcie finansowe. 

  • – Duże miasta dosyć szeroko weszły, ale my chcemy żeby zyskały tereny mniej zurbanizowane, nawet wiejskie. Chcemy finansować autobusy zeroemisyjne tam, gdzie dzieci dowożone są do szkół. Tam też niech będzie nowoczesność i czyste powietrze -mówi Artur Michalski, wiceprezes Zarządu NFOŚiGW. 

Zobacz również

Pod koniec listopada bieżącego roku w przestrzeni medialnej pojawiła się informacja o tym, że wrocławska firma Neonet S.A., która działa na rynku już od ponad 20 lat i ma po całej Polsce sieć sklepów, które zajmują się sprzedażą głównie sprzętu AGD, ogłosiła upadłość. W związku z tym, głównie ze strony klientów, zaczęły pojawiać się pytania czy rzeczywiście to jest prawda. Dlatego postanowiliśmy poprosić o komentarz w tej sprawie Neonet S.A.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy