Ból, cierpienie, brak szybko i trafnie postawionej diagnozy i chyba najgorsze – brak zrozumienia. Także wśród lekarzy. To łączy kobiety cierpiące z powodu endometriozy, a wg. statystyk ta dolegliwość dotyka co 10.kobietę.
– Kobiety, które trafiają do ginekologów i mówią, że odczuwają ogromny ból w podbrzuszu słyszą, że to jest normalne i musi boleć – mówi dr Dorota Chmielewska – Łuczak, specjalistka psychologii.
– Dawniej lekarze nie dowierzali, że endometrioza stanowi jakikolwiek problem – mówi dr Jarosław Pająk, Kliniczny Oddział Ginekologii Onkologicznej Prokreacyjnej wraz z Poradnią Ginekologii Onkologicznej i Poradnią Zaburzeń Prokreacji i Leczenia Endometriozy w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką SP ZOZ we Wrocławiu, ul. Rudolfa Weigla 5.
Tymczasem endometrioza to poważna choroba, która towarzyszy kobiecie przez cały okres jej prokreacyjnego życia – czyli przez 30-35 lat! To dla wielu pacjentek trudny do przeżycia dramat.
– To choroba o charakterze stanu zapalnego. W ostatniej fazie ta choroba powoduje zwłóknienia, także w obrębie otrzewnej i co jakiś czas powoduje ogromne dolegliwości – wyjaśnia dr Jarosław Pająk, Kliniczny Oddział Ginekologii Onkologicznej Prokreacyjnej wraz z Poradnią Ginekologii Onkologicznej i Poradnią Zaburzeń Prokreacji i Leczenia Endometriozy w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką SP ZOZ we Wrocławiu, ul. Rudolfa Weigla 5.
Niektóre kobiety z endometriozą cierpią przez wiele dni w miesiącu. Inny ból odczuwają bez przerwy, przez cały czas. To nieprawdopodobnie utrudnia codzienne życie: rodzinne, zawodowe, społeczne. Bywa, że na kilka dni w miesiącu pacjentki zupełnie wyłączone są z normalnego funkcjonowania. I tak naprawdę nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Endokobiety częściej chorują na depresje.
Leczenie endometriozy jest bardzo trudne i najczęściej trwa wiele lat. Postawienie właściwej diagnozy zajmuje średnio 7-10 lat. Potem konieczna jest skomplikowana, najczęściej wielogodzinna operacja.
We Wrocławiu, finansowany z budżetu miasta, rusza pilotażowy, unikatowy w skali kraju, projekt edukacyjny – „ Endometrioza – choroba kobiet w każdym wieku”. Zapewni kobietom długoterminową i specjalistyczna opiekę – lekarza ginekologa, chirurga, psychologa, endokrynologa, rehabilitanta – a dla kobiet po operacji, dietetyka i specjalistę od leczenia bólu. Konieczna jest kompleksowa opieka całego zespołu lekarskiego. Dlatego projekt będzie realizowany w Szpitalu Wojskowym we Wrocławiu.
– Najlepiej jeśli pacjentkami z podejrzeniem endometriozy zajmuje się zespół specjalistów, który zna się na tej trudnej chorobie. Dlatego mam nadzieję, że ten czas od pierwszych symptomów endometriozy do rozpoznania choroby na pewno się skróci – mówi Agnieszka Chrobak, z 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SP ZOZ we Wrocławiu, ul. Rudolfa Weigla 5.
W ramach edukacyjnego projektu powstanie strona internetowa poświęcona wiedzy o endometriozie, odbędzie się seria wykładów i szkoleń – oczywiście on line. Powstanie funpage prowadzony przez pacjentkę z endometriozą. Specjaliści podkreślają – kobiety powinny mieć świadomość swojej choroby, wiedzę o możliwościach terapeutycznych i następstwach poszczególnych sposobów leczenia.
Pacjentki zainteresowane uczestnictwem w projekcie mogą kontaktować się ze specjalistami w szpitalu e – mailowo pod adresem endometrioza@4wsk.pl przez cały tydzień.