Endometrioza to poważna choroba

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Endometrioza to bardzo poważna, przewlekła i niezwykle bolesna  choroba. Polega na tym, że komórki endometrim występują poza ich właściwą lokalizacją - czyli wnętrze macicy. Ogniska endometriozy najczęściej lokalizują się w obrębie narządów rozrodczych kobiety, na jajnikach, ale także w innych organach – na pęcherzu moczowym, jelicie grubym lub otrzewnej. To także trudna do zdiagnozowania choroba. Lekarzom zajmuje to czasem nawet 7 do 10 lat. Jest jednak szansa, że wrocławianki będą miały łatwiejszy dostęp do diagnostyki i leczenia endometriozy.  Z budżetu miasta finansowany jest program edukacyjny  zapewniający kobietom długoterminową  i kompleksową opiekę wielu specjalistów.

Ból, cierpienie, brak szybko i trafnie postawionej diagnozy  i  chyba najgorsze – brak zrozumienia. Także wśród lekarzy. To łączy kobiety cierpiące z powodu endometriozy, a wg. statystyk ta dolegliwość dotyka co 10.kobietę.    

Kobiety, które trafiają do ginekologów i mówią, że odczuwają ogromny ból w podbrzuszu słyszą, że to jest normalne i musi boleć – mówi dr Dorota Chmielewska – Łuczak, specjalistka psychologii.

– Dawniej lekarze nie dowierzali, że endometrioza stanowi jakikolwiek problem – mówi  dr Jarosław Pająk,  Kliniczny Oddział Ginekologii Onkologicznej Prokreacyjnej wraz z Poradnią Ginekologii Onkologicznej i Poradnią Zaburzeń Prokreacji i Leczenia Endometriozy w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką SP ZOZ we Wrocławiu, ul. Rudolfa Weigla 5.

Tymczasem endometrioza to poważna choroba, która towarzyszy kobiecie przez cały okres jej prokreacyjnego życia – czyli przez 30-35 lat! To dla wielu pacjentek trudny do przeżycia dramat.

To choroba o charakterze stanu zapalnego. W ostatniej fazie ta choroba powoduje zwłóknienia, także w obrębie otrzewnej i co jakiś czas powoduje ogromne dolegliwości – wyjaśnia dr Jarosław Pająk,  Kliniczny Oddział Ginekologii Onkologicznej Prokreacyjnej wraz z Poradnią Ginekologii Onkologicznej i Poradnią Zaburzeń Prokreacji i Leczenia Endometriozy w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką SP ZOZ we Wrocławiu, ul. Rudolfa Weigla 5.

Niektóre kobiety z endometriozą cierpią przez wiele dni w miesiącu. Inny ból odczuwają bez przerwy, przez cały czas. To nieprawdopodobnie utrudnia codzienne życie: rodzinne, zawodowe, społeczne. Bywa, że na kilka dni w miesiącu pacjentki zupełnie wyłączone są z normalnego funkcjonowania. I tak naprawdę nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje.  Endokobiety częściej chorują na depresje. 

Leczenie endometriozy jest bardzo trudne i najczęściej trwa wiele lat. Postawienie właściwej diagnozy zajmuje średnio 7-10 lat. Potem konieczna jest skomplikowana, najczęściej  wielogodzinna operacja.

We Wrocławiu, finansowany z budżetu miasta, rusza pilotażowy, unikatowy w skali kraju, projekt edukacyjny – „ Endometrioza – choroba kobiet w każdym wieku”. Zapewni kobietom długoterminową i specjalistyczna opiekę – lekarza ginekologa, chirurga, psychologa, endokrynologa,  rehabilitanta – a dla kobiet po operacji, dietetyka i specjalistę od leczenia bólu. Konieczna jest kompleksowa opieka całego zespołu lekarskiego. Dlatego projekt będzie realizowany w Szpitalu Wojskowym we Wrocławiu.    

Najlepiej jeśli pacjentkami z podejrzeniem endometriozy zajmuje się zespół specjalistów, który zna się na tej trudnej chorobie. Dlatego mam nadzieję, że ten czas od pierwszych symptomów endometriozy do rozpoznania choroby na pewno się skróci – mówi Agnieszka Chrobak, z 4. Wojskowego  Szpitala Klinicznego z Polikliniką SP ZOZ we Wrocławiu, ul. Rudolfa Weigla 5.

W ramach edukacyjnego projektu powstanie strona internetowa poświęcona wiedzy o endometriozie, odbędzie się seria wykładów i szkoleń – oczywiście on line. Powstanie funpage prowadzony przez pacjentkę z endometriozą. Specjaliści podkreślają – kobiety powinny mieć świadomość swojej choroby, wiedzę o możliwościach terapeutycznych i następstwach poszczególnych sposobów leczenia. 

Pacjentki zainteresowane uczestnictwem w projekcie mogą kontaktować się ze specjalistami w szpitalu e – mailowo pod adresem endometrioza@4wsk.pl przez cały tydzień.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy