Endoskopowa operacja płuca u dziecka w USK we Wrocławiu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Operacje endoskopowe u dzieci wymagają ogromnej wiedzy, umiejętności i specjalistycznego sprzętu. Jesteśmy w Szpitalu Uniwersyteckim przy ul. Borowskiej, gdzie zespół pod kierownictwem prof. Dariusza Patkowskiego operuje czteromiesięczne niemowlę. U chłopca lekarze stwierdzili wadę lewego płuca. To będzie długi i bardzo skomplikowany zabieg.

Na sali operacyjnej jest najbardziej doświadczony zespół endoskopowy w Polsce. Dziecko jest maleńkie, waży zaledwie 5 kg. Zaraz po urodzeniu chłopczyk miał poważne duszności i problemy z oddychaniem. Lekarze pulmonolodzy ze Szczecina skierowali pacjenta do kliniki we Wrocławiu – na diagnostykę i leczenie. Tu lekarze potwierdzili wadę płuca. 

To jest nieprawidłowa tkanka, która znajduje się w obrębie klatki piersiowej i nie ma łączności z drogami oddechowymi, ma nieprawidłowe ukrwienie, zajmuje miejsce w klatce piersiowej uciskając na płuco – mówi prof. Dariusz Patkowski, Klinika Chirurgii i Urologii Dziecięcej USK we Wrocławiu. 

Jedyną szansą na normalny rozwój dziecka jest usunięcie tej tkanki. 

To są trudne zabiegi, robimy je techniką endoskopową, dziś mamy nowoczesny sprzęt, który umożliwia obrazowanie trójwymiarowe, w 3D, to bardzo pomaga chirurgowi, ułatwia wykonanie takiego zabiegu –  mówi prof. Dariusz Patkowski, Klinika Chirurgii i Urologii Dziecięcej USK we Wrocławiu. 

Zabieg jest czasochłonny. Najwięcej czasu zajęło samo przygotowanie pacjenta do zabiegu endoskopowego. To interesuje szczególnie młodych lekarzy. 

Tu jednak trafiają najtrudniejsze przypadki i są operowani przez najlepszy zespół jaki można sobie wyobrazić w Polsce – mówi Natalia Waśko z USK we Wrocławiu.  

Profesor Patkowski ma największe doświadczenie w Polsce w wykonywaniu tego typu zabiegów. Znany jest na świecie, operuje w najlepszych klinikach w Europie, szkoli następców. Bo endoskopia jest świetną metodą operacji, szczególnie dzieci, ale wymaga ogromnego doświadczenia. Tu mamy kilka naczyń co nie jest typowe, musimy je po kolei wypreparować – tłumaczy  profesor. 

Druga część zabiegu wymaga użycia specjalnych okularów do oglądania obrazu trójwymiarowo. Po kolejnej godzinie zbędna tkanka z płuca dziecka została usunięta.

Jak chirurg wychodzi zadowolony tzn. że jest dobrze. Trudny zabieg technicznie, myśleliśmy, że że wada będzie anatomicznie łatwiejsza okazało się, że jest wrośnięta w zdrową tkankę. Ale poszło sprawnie, nie było żadnych komplikacji śródoperacyjnie – mówi prof. Dariusz Patkowski, Klinika Chirurgii i Urologii Dziecięcej USK we Wrocławiu. 

Zabieg daje dziecku szansę na normalne, zdrowe życie. 

Cud chirurgii dziecięcej polega na tym, że jak wszystko idzie dobrze to my oddajemy zdrowego pacjenta, który ma szansę na piękne dalsze życie  – mówi prof. Dariusz Patkowski, Klinika Chirurgii i Urologii Dziecięcej USK we Wrocławiu. 

Zobacz również

W Centrum Zdrowia Psychicznego przy ul. Korzeniowskiego we Wrocławiu jest realizowany program „MHR Ratownicy Zdrowia Psychicznego”. Jego uczestnicy mają możliwość skorzystania z cyklu spotkań i warsztatów, dzięki czemu w przyszłości będą mogli pomóc osobom, które doświadczyły kryzysu uchodźczego.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy