Energetyka – ważny temat dla regionu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Jednym z tematów poruszanych na IX Dolnośląskim Kongresie Samorządowym są wyzwania stojące przed energetyką i transformacja energetyczna. O przyszłości dolnośląskiej energetyki mówi wicemarszałek województwa dolnośląskiego Grzegorz Macko

– Faktycznie – transformacja energetyczna jest jednym z priorytetowych działań, które czekają nas w kolejnych latach. Zarówno polskie państwo, jak i nasz region, stoją przed wieloma wyzwaniami z tym związanymi. To jest kwestia nie tylko ekologii szeroko rozumianej, nie tylko czystego powietrza, ale to są bardzo ważne aspekty dziedziny naszego życia. Ograniczenie emisji dwutlenku węgla, czy też właśnie ograniczenie emisji pyłów do powietrza, to wszystko oczywiście może się przyczynić do poprawy jakości środowiska naturalnego, które nas otacza. Po tym, jak rozpoczęła się wojna na Ukrainie, potem jak Rosja zaatakowała Ukrainę, jak poszybowały ceny surowców energetycznych widzimy również, że oprócz kwestii ekologicznych jest to też kwestia związana z bezpieczeństwem energetycznym i zasobnością naszych portfeli. Dlatego, że gdybyśmy nie byli uzależnieni od paliw kopalnych, gdyby Europa nie była tak uzależniona od paliw kopalnych, np. od rosyjskiego gazu, to na samym początku tego konfliktu nie przeżylibyśmy takiego szoku energetycznego, który dzisiaj odbije się w naszych portfelach. Widzimy, że transformacja energetyczna to jest wyzwanie, przed którym stoimy, ale i też szansa na niezależność energetyczną i chociażby obniżenie rachunków za energię – mówi Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

– A jak do tego dojść? Do tej niezależności energetycznej?

Oczywiście, z jednej strony stawiając na odnawialne źródła energii tutaj w naszym programie regionalnym, jeśli chodzi o samorząd województwa, mamy bardzo dużo pieniędzy przeznaczonych na poprawę efektywności energetycznej, na to, aby modernizować budynki, aby zredukowały one mniej energii, przez co oczywiście trzeba jej produkować mniej, ale także z drugiej strony oprócz takich właśnie zadań związane z poprawą efektywności energetycznej. I oprócz inwestycji związanych z zieloną energią musimy pamiętać o tym, że niezwykle istotne jest stabilne źródło energii. Niezależnie od tego, czy wiatr wieje, czy nie wieje, czy świeci, czy też nie świeci. Dlatego tutaj jest bardzo dobry kierunek, w którym podążają i polskie duże spółki państwowe, i polski rząd. Rozwój energetyki jądrowej, która jest najczystszym i najbezpieczniejszym źródłem energii elektrycznej. To jest ten kierunek i chcemy doprowadzić do tego również my z perspektywy samorządu uważamy, że takie rozwiązanie jest optymalne – mówi Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

– A mówimy tutaj o SMRach, czyli o tak zwanych mikroelektrowniach?

– Tak, oczywiście, są różne rodzaje technologii jądrowych, są bardzo duże energie, elektrownie jądrowe, które oczywiście wszyscy kojarzymy. Ich jest w Europie sporo. One są podstawą systemów energetycznych wielu państw. Natomiast dzisiaj wiemy, że rozwój technologii doprowadził do tego, że można stawiać mikro reaktory, małe reaktory, które zasilają jedną dużą firmę czy jakąś niedużą miejscowość. I takie rozproszone rodzaje energetyki są bezpieczne pod kątem ewentualnych zagrożeń ze strony jakiejś kolejnej agresji. Wtedy, jeżeli mamy taką energetykę rozproszoną, a do tego dodatkowo odnawialne źródła energii, które uzupełniają tą energię produkowaną w elektrowniach nuklearnych, no to wtedy jest to rozwiązanie optymalne. I właśnie do tego nasze państwo, jak widzimy, dąży i również my jako samorząd województwa chcemy do tego przyłożyć cegiełkę, kierując odpowiednie środki również w regionalną strategię energetyczną, aby po prostu to było możliwe do jak najszybszego wdrożenia – mówi wicemarszałek.

-A co z oporem społecznym? Niemcy odchodzą od atomu, a u nas, w Polsce, też może pojawić się taki opór oraz pytanie dlaczego nasi sąsiedzi odchodzą od takich technologii, a my wchodzimy w te technologie?

– Wszelkie badania opinii społecznej w Polsce pokazują, że poparcie dla energetyki jądrowej, która tak jak powiedziałem, jest absolutnie najczystszą formą energii, najbezpieczniejszą formą pozyskiwania energii, rośnie, a zwłaszcza po tym, co wydarzyło się w Ukrainie po ataku Rosji, to poparcie bije rekordy, bo wszyscy widzimy, że jednak czy nam się to podoba, czy nie, ale za jakiś czas będziemy musieli odejść od paliw kopalnych. Oczywiście to się nie może wydarzyć z dnia na dzień. Dlatego, że całe nasze państwo tak naprawdę dzisiaj oparte jest na pozyskiwaniu energii właśnie z paliw kopalnych. Ale wiemy, że ta ewolucja musi następować i ona za jakiś czas się dokona. I to jest ten kierunek, który i my widzimy, że jest przyzwolenie społeczne na coś takiego. Widzimy również, że Niemcy, którzy zamykają swoje elektrownie jądrowe, są krytykowani przez wiele organizacji ekologicznych, przez wiele państw, dlatego że z jednej strony zamykają bazy emisyjne, czyste elektrownie jądrowe, a z drugiej cały czas funkcjonuje tam wiele kopalni węgla brunatnego i i zasilanych tym węglem jest sporo przemysłu I jest on niestety brudny. Z tego zdajemy sobie sprawę, dlatego od tego odchodzimy. W Niemczech postawiono na inny rodzaj prowadzenia polityki energetycznej. Ja uważam, że to dobrze, że my idziemy w innym kierunku, a widzimy, że wiele państw stawia właśnie na inwestycje w tym zakresie. Teraz niedawno Finlandia u siebie kolejne siłownie jądrowe otwiera. Kończą się inwestycje w kilku innych krajach – w Turcji czy na Węgrzech, więc to jest ten kierunek, w którym idzie dzisiaj cały nowoczesny świat i cała Europa. Niemcy są tu wyjątkiem i mam nadzieję, że też w pewnym momencie jednak będą mieli możliwość powrotu do tego rodzaju energii, która – tak jak powiedziałem – jest najczystsza. Przede wszystkim na samym końcu chodzi o ochronę środowiska naturalnego i bezpieczeństwo energetyczne – mówi Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy