Erasmus w covidowej rzeczywistości

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Szkoły wyższe w Skandynawii, a także niektóre uczelnie we Francji i Niemczech nie przyjmują studentów z wymiany zagranicznej. W Polsce program Erasmus działa na razie bez zmian, ale w samym Wrocławiu pojawił się przypadek 36 Hiszpanów, którzy zarazili się COVID-19.

Najwięcej chętnych do wyjazdu na zagraniczne uczelnie w ramach programu Erasmus było zawsze w semestrze zimowym. Teraz liczba studentów, którzy przyjeżdżają na wrocławskie uczelnie oraz tych, którzy decydują się na wyjazd jest zdecydowanie mniejsza. Na Uniwersytecie Wrocławskim zwykle było to około 500 osób, teraz przyjechała nieco ponad setka studentów. To jednak w zasadzie jedyna reguła, jeśli chodzi o program Erasmus w obecnej covidowej rzeczywistości. 

Uczelnie partnerskie, które przyjmują studentów, w tej chwili przyjęły 79 studentów Politechniki Wrocławskiej. Czekamy jeszcze na podpisanie 10 umów. Nabór na przyszły rok rozpocznie się w połowie lutego. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią też w tym semestrze zimowym, w którym zazwyczaj mamy większą mobilność wyjechało mniej studentów, w związku z czym liczymy, że ta aktywność będzie wzmożona w semestrze letnim. W tej chwili mamy zapisanych już 70 osób na wyjazd w przyszłym semestrze – zaznacza Katarzyna Uczkiewicz, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Wrocławskiego.

Spośród tych, którzy już wyjechali, no to oni już wyjechali na przykład do Republiki Czeskiej, gdzie w tej chwili jest stan wyjątkowy czy stan awaryjny, jak to Czesi nazywają i uczelnie pracują zdalnie, więc oni są w Republice Czeskiej, ale i tak uczą się zdalnie na tych czeskich uniwersytetach. Natomiast niektórzy są jeszcze cały czas w Polsce, dlatego że na przykład w Niemczech część uczelni zaczyna semestr dopiero w listopadzie i Ci studenci podejmują dopiero teraz decyzję, czy wejść do tego programu czy zrezygnować. Z tego, co wiemy około 20% z nich decyduje się jednak zostać – mówi Anna Maria Rogalska, kierownik Działu Spraw Międzynarodowych Politechniki Wrocławskiej.

Studenci, którzy przyjeżdżają nie są objęci obowiązkową kwarantanną, ale uczelnie starają się o nich zadbać. Politechnika Wrocławska propaguje system, który umożliwia składanie wszystkich dokumentów w formie elektronicznej. Oprócz tego zarówno Politechnika, jak i Uniwersytet Wrocławski prowadzą anglojęzyczne strony lub media społecznościowe, gdzie na bieżąco informują o obowiązujących restrykcjach.

Zobacz również

W najbliższy piątek 23 lutego na Dużej Scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu zostanie zagrany spektakl „Kaligula” w reżyserii Roberta Czechowskiego. Warto przyjść i zobaczyć ten spektakl chociażby ze względu na to, że będzie to jeden z ostatnich spektakli, który zostanie zagrany na Dużej Scenie. Przypomnijmy, że już w kwietniu rozpocznie się tutaj remont.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy