Taką kartę dla swojej rodziny wyrobił Jurij Krasnoszczok, jego zdaniem pozwala to poczuć się bezpieczniej.
Wyrobiłem EKUZ, dlatego, że jechaliśmy do Chorwacji i wiedziałem, że mamy prawo do karty EKUZ. No i też, żeby nie kupować dodatkowego ubezpieczenia to wyrobiliśmy kartę EKUZ dla małej rodziny, bo podróżowało z nami małe dziecko, dlatego chcielibyśmy się czuć w bezpiecznie – mówi Jurij Krasnoszczok, posiadacz karty EKUZ.
EKUZ to dokument, który potwierdza nasze prawo do bezpłatnego leczenia w każdym innym niż Polska państwie UE lub EFTA, czyli Norwegia, Lichtenstein, Szwajcaria i Islandia. Karta przysługuje osobom ubezpieczonym w Polsce oraz nieubezpieczonym, które jednak mają prawo do leczenia na podstawie szczególnych uprawnień np. dzieci.
Jeżeli jesteśmy w Polsce, mamy tutaj zalegalizowany pobyt, płacimy składkę zdrowotną i korzystamy z usług na NFZ-u to, kiedy wyjeżdżamy za granicę i zdarzy nam się jakieś nagłe zachorowanie np. złamiemy nogę, czy złapiemy choćby koronawirusa. Wówczas w tym kraju otrzymamy takie samo leczenie bezpłatnie, jak obywatele tego kraju, w którym przebywamy – mówi Anna Szewczuk-Łebska, rzeczniczka prasowa NFZ.
Przed wyjazdem do wybranego kraju UE lub EFTA warto sprawdzić, co tam oferuje karta EKUZ.
Oczywiście są różnice, dlatego, że każde państwo członkowskie Unii Europejskiej i EFTA ma różny system ubezpieczenia zdrowotnego, więc poszczególne sytuacje, w których korzystamy z karty EKUZ mogą być różne. Mogą być takie sytuacje, gdzie za pełne świadczenia opieki zdrowotnej trzeba będzie zapłacić z własnych środków – mówi Dawid Ząbek, specjalista działu obsługi klienta NFZ.
Kartę EKUZ można wyrobić na kilka sposobów. Elektronicznie można to zrobić za pomocą ePUAP, Internetowego Konta Pacjenta, także tradycyjną pocztą na adres dowolnego oddziału NFZ.
Jeżeli bierzemy pod uwagę wizytę w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia wówczas zgłaszamy się do sali obsługi, tak jak w tej chwili na ulicy Traugutta 55 we Wrocławiu i tutaj wypełniamy wniosek na miejscu, składamy go u pracownika i od ręki otrzymujemy kartę – mówi Anna Szewczuk-Łebska, rzeczniczka prasowa NFZ.
Terminy ważności EKUZ także się różnią.
W chwili obecnej można dostać kartę EKUZ maksymalnie na 20 lat, to dotyczy np. emerytów, którzy mają świadczenie emerytalne wypłacane w Polsce. To jest ten najdłuższy okres – mówi Dawid Ząbek, specjalista działu obsługi klienta NFZ.
W przypadku osób zatrudnionych, prowadzących działalność gospodarczą można liczyć na kartę EKUZ wydaną na 3 lata. Na 18 miesięcy mogą otrzymać osoby powyżej 18. roku życia ubezpieczone jako członek rodziny lub studenci. Żeby sprawdzić do jakiej grupy się należy warto wejść na stronę nfz.gov.pl w rozdział EKUZ.