Europejska Noc Literatury 2020

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
To już dziewiąta edycja Europejskiej Nocy Literatury przebiegająca pod hasłem „Podróże”. Jak co roku mogliśmy wysłuchać dziecięciu fantastycznych książek w dziecięciu równie doskonałych interpretacjach.

Zależało mi na tym, żeby pokazać mapę Europy. Jak się przyjrzymy i połączymy wszystkie te punkty to mamy praktycznie całą Europę – bo mamy i Homera czytanego przez Jarosława Boberka, czyli Grecję, mamy Knausgårda czytanego przez Andrzeja Zielińskiego, mamy zatem Skandynawię, itd. To jest właściwie mapa Europy, całej – mówi Max Cegielski, tegoroczny kurator Europejskiej Nocy Literatury.

Wydarzenie to jest wielkim świętem czytelnictwa. Co roku wydarzenie zmienia lokalizację – tym razem literatura gościła na Osiedlu Powstańców Śląskich, a wraz z nią wybitni lektorzy i aktorzy interpretujący wybrane przez organizatorów testy. 

Być tutaj to niekłamany zaszczyt. Plejada wspaniałych aktorek i aktorów, mimo że nie mamy ze sobą kontaktu, bo taka to jest koncepcja tej imprezy, ale też fajnie. Z drugiej strony widzowie mogą obcować z różnego rodzaju literaturą chodząc od artysty do artysty, od mansjonu do mansjonu – no jest to taka trochę droga krzyżowa, ale mam nadzieję, że aż tak źle nie jest – mów Jarosław Boberek

Raduje mnie to, że wbrew obiegowej opinii nie brakuje ludzi zafascynowanych literaturą, chcących słuchać czytanych na głos książek. Dziś mam już kilka czytań za sobą i przyznaję (bo czasami podnoszę wzrok znad tekstu), że ludzie są zasłuchani, czyli – rozumieją to, o czym czytam – dodaje Krystyna Czubówna.

Wydarzenie odbyło się w tradycyjnej formule – jadnak aby zapewnić odbiorcom komfortowe i bezpieczne warunki, czytania odbywały się z uwzględnieniem wszelkich obostrzeń związanych z pandemią.

 –Mamy teraz bardzo utrudnioną sytuację, bo wszyscy są zamaskowani – ale no oczywiście, oczy są zwierciadłem duszy itd. Wyrazu twarzy odbiorców niestety nie możemy zobaczyć – można się jej domyślić po ewentualnych pomrukach. Patrząc w te oczy, które są powyżej masek dostrzegam więź, że coś się tam odbywa, że możemy się na moment, na pół sekundy złapać spojrzeniem – przyznaje Jarosław Boberek.

29 sierpnia można było wysłuchać europejskiej klasy literatury – wśród wybranych teksów pojawiły się m.in. pozycje autorstwa: Tomasza Manna, Charlotte Gordon czy zeszłorocznej laureatki nagrody nobla – Olgi Tokarczuk.

Literatura Pani Olgi Tokarczuk nie jest łatwa, ale myślę że tym większą frajdę mamy z tego kiedy te trudności pokonujemy i doczytujemy się sensu w tym co autorka chce nam przekazać – dodaje Krystyna Czubówna.

Dla wszystkich tych, którzy nie mieli możliwości wzięcia udziału w wydarzeniu, Strefa Kultury Wrocław przygotowała  filmowe rejestry spotkań, które można obejrzeć na oficjalnie witrynie.

Najnowsze wiadomości

Najnowsze programy