Europejska Noc Literatury w tym roku na Hubach. Znamy program

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Tegoroczna Europejska Noc Literatury odbędzie się na wrocławskich Hubach. Tematem przewodnim jest "gabinet osobliwości", a kuratorką Sylwia Chutnik pisarka, działaczka społeczna i feministka.

12. Europejska Noc Literatury, to święto czytelników, pisarzy i tłumaczy. 19 sierpnia na wrocławskim osiedlu Huby 10 osób związanych ze światem sztuki, teatru i literatury będzie czytało fragmenty 10 europejskich powieści, które wybrała kuratorka wydarzenia pisarka Sylwia Chutnik.

  • – Jako kuratorka Europejskiej Nocy literatury wymyśliłam, że gabinet osobliwości będzie opowieścią o tych wszystkich osobach bohaterkach i bohaterach książek, którzy w różnym stopniu są w tym oficjalnym nurcie społecznym i kulturowym, no a może i literackim. Jak sama nazwa wskazujem są to książki pochodzące z całej Europy –  mówi Sylwia Chutnik, pisarka i kuratorka 12. Europejskiej Nocy Literatury.

Wśród 10 powieści wybranych przez kuratorkę 9 napisanych jest przez kobiety, a tylko jedna książka wyszła spod pióra mężczyzny. Wszyscy autorzy to Europejczycy, a Polskę reprezentuje powieść Zyty Rudzkiej  „Ten się śmieje, kto ma zęby”. W tym roku czytanie w ramach Europejskiej Nocy Literatury zagości na Hubach, spotkania z literaturą odbędą się w miejscach i oczywistych jak biblioteka, i zupełnie z nimi nie związanych, jak Zespół Szkół Gastronomicznych lub skwer Goethego.

– To jest takie wydarzenie, które pozwala odkryć miejscówkę, której nawet lokalsi dobrze nie znają. Odkryć ciekawe miejsca, gdzieś, gdzie się na co dzień nie zagląda. I tak będziemy w takich tradycyjnych miejscach związanych z oświatą, ale do których już nie zaglądamy, bo jesteśmy troszeczkę starsi. I tak np. przy ul. Dawida przepiękna aula Instytutu Pedagogiki, będziemy we wrocławskim Gastronomiku przy ul. Kamiennej, będziemy w liceum przy ul. Kuronia – mówi Dominika Kawalerowicz, dyrektorka Wrocławskiego Instytutu Kultury.

Fragmenty powieści będzie czytać 10 osób związanych z polską kulturą. Dziś znamy 7 nazwisk i są to aktorki Olga Bołądź, Justyna Wasilewska i Edyta Jungowska oraz aktorzy Mirosław Zbrojewicz, Piotr Cyrwus i Cezary Kosiński oraz pisarz i publicysta Łukasz Orbitowski. Europejska noc Literatury to nie tylko spotkanie z tekstem literackim, ale także imprezy towarzyszące.

  • Zapraszamy na trzy spacery, już niedługo, które będą odkrywały różnego rodzaju historie, legendy, zakamarki na Hubach, ale też po prostu osobliwości tego miejsca. Spacery będą odbywały się w soboty 29 lipca, 5 sierpnia i 12 sierpnia. Nie zapominany też o najmłodszych odbiorcach i odbiorczyniach i tutaj dwa wydarzenia we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. Tadeusza Różewicza. Spotkanie z ilustratorką Gosią Kulig oraz z Sylwą Chutnik, w dniu wydarzenia, tutaj poznamy losy dinozaurki Dino Bambino – mówi Barbara Lisik, koordynatorka Europejskiej Stolicy Literatury.

12. Europejska Noc Literatury odbędzie się 19 sierpnia w sobotę, w różnych przestrzeniach wrocławskich Hub. Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy