Europejska Noc Literatury w tym roku na Hubach. Znamy program

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Tegoroczna Europejska Noc Literatury odbędzie się na wrocławskich Hubach. Tematem przewodnim jest "gabinet osobliwości", a kuratorką Sylwia Chutnik pisarka, działaczka społeczna i feministka.

12. Europejska Noc Literatury, to święto czytelników, pisarzy i tłumaczy. 19 sierpnia na wrocławskim osiedlu Huby 10 osób związanych ze światem sztuki, teatru i literatury będzie czytało fragmenty 10 europejskich powieści, które wybrała kuratorka wydarzenia pisarka Sylwia Chutnik.

  • – Jako kuratorka Europejskiej Nocy literatury wymyśliłam, że gabinet osobliwości będzie opowieścią o tych wszystkich osobach bohaterkach i bohaterach książek, którzy w różnym stopniu są w tym oficjalnym nurcie społecznym i kulturowym, no a może i literackim. Jak sama nazwa wskazujem są to książki pochodzące z całej Europy –  mówi Sylwia Chutnik, pisarka i kuratorka 12. Europejskiej Nocy Literatury.

Wśród 10 powieści wybranych przez kuratorkę 9 napisanych jest przez kobiety, a tylko jedna książka wyszła spod pióra mężczyzny. Wszyscy autorzy to Europejczycy, a Polskę reprezentuje powieść Zyty Rudzkiej  „Ten się śmieje, kto ma zęby”. W tym roku czytanie w ramach Europejskiej Nocy Literatury zagości na Hubach, spotkania z literaturą odbędą się w miejscach i oczywistych jak biblioteka, i zupełnie z nimi nie związanych, jak Zespół Szkół Gastronomicznych lub skwer Goethego.

– To jest takie wydarzenie, które pozwala odkryć miejscówkę, której nawet lokalsi dobrze nie znają. Odkryć ciekawe miejsca, gdzieś, gdzie się na co dzień nie zagląda. I tak będziemy w takich tradycyjnych miejscach związanych z oświatą, ale do których już nie zaglądamy, bo jesteśmy troszeczkę starsi. I tak np. przy ul. Dawida przepiękna aula Instytutu Pedagogiki, będziemy we wrocławskim Gastronomiku przy ul. Kamiennej, będziemy w liceum przy ul. Kuronia – mówi Dominika Kawalerowicz, dyrektorka Wrocławskiego Instytutu Kultury.

Fragmenty powieści będzie czytać 10 osób związanych z polską kulturą. Dziś znamy 7 nazwisk i są to aktorki Olga Bołądź, Justyna Wasilewska i Edyta Jungowska oraz aktorzy Mirosław Zbrojewicz, Piotr Cyrwus i Cezary Kosiński oraz pisarz i publicysta Łukasz Orbitowski. Europejska noc Literatury to nie tylko spotkanie z tekstem literackim, ale także imprezy towarzyszące.

  • Zapraszamy na trzy spacery, już niedługo, które będą odkrywały różnego rodzaju historie, legendy, zakamarki na Hubach, ale też po prostu osobliwości tego miejsca. Spacery będą odbywały się w soboty 29 lipca, 5 sierpnia i 12 sierpnia. Nie zapominany też o najmłodszych odbiorcach i odbiorczyniach i tutaj dwa wydarzenia we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. Tadeusza Różewicza. Spotkanie z ilustratorką Gosią Kulig oraz z Sylwą Chutnik, w dniu wydarzenia, tutaj poznamy losy dinozaurki Dino Bambino – mówi Barbara Lisik, koordynatorka Europejskiej Stolicy Literatury.

12. Europejska Noc Literatury odbędzie się 19 sierpnia w sobotę, w różnych przestrzeniach wrocławskich Hub. Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny. 

Zobacz również

We Wrocławiu już po raz czwarty została zorganizowana konferencja Management 360, która jest skierowana do managerów, ale też do wszystkich osób, które są zainteresowane zarządzaniem. Do udziału w tegorocznej edycji zostało zaproszonych ponad 20 prelegentów, którzy rozmawiają z uczestnikami między innymi na temat tego, jak współpracować z klientami, jak przeprowadzać trudne rozmowy oraz na temat młodego pokolenia w pracy. Konferencja rozpoczęła się 20 września i potrwa do 22 września.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy