Europejska Szkoła Otwartości we Wrocławiu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Europejska Szkoła Otwartości to nowy projekt Biura Parlamentu Europejskiego organizowany dla nauczycieli, wychowawców, edukatorów, wszystkich, którzy we Wrocławiu pracują w szkołach, z dziećmi i młodzieżą. Cykl spotkań odbędzie się pod dachem Domu Europy przy ul. Widok. Tutaj nauczyciele dowiedzą się od specjalistek, jak radzić sobie z przemocą w szkole, jak mówić o równości, tolerancji, o tym, jak nie dyskryminować, jak mówić o tych bardzo ważnych dla młodzieży sprawach.

Projekt ma na celu wyposażenie edukatorów, nauczycieli w takie narzędzia, wiedzę, umiejętności, które pozwolą im lepiej, skuteczniej integrować osoby z grup bardziej narażonych na dyskryminację, zwalczać dyskryminację, rozumieć te mechanizmy dyskryminacyjne. Mamy tutaj dwie edukatorki, które prowadzą ten projekt Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu realizowany we współpracy z Kulturą Równości i ze stowarzyszeniem NOMADA – tłumaczy Leszek Gaś, dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.

Od lat dostajemy sygnały od nauczycieli i nauczycielek, edukatorek i edukatorów, właściwie wszystkich osób, które pracują z dziećmi i młodzieżą, jak ważna jest potrzeba wiedzy, umiejętności, takich kompetencji i międzykulturowych, i antydyskryminacyjnych, po to, żeby te właśnie osoby mogły pracując z dziećmi i młodzieżą, np. przeciwdziałać przemocy, rozwiązywać konflikty rówieśnicze, mieć taki pakiet wiedzy, który też ich wzmocni, czyli wiedzy o stereotypach, o uprzedzeniach, o tym, jak w ogóle działa ten mechanizm, po to, żeby po prostu kształtować takie dobre, pozytywne postawy społeczne – mówi Alina Szeptycka ze stowarzyszenia Kultura Równości.

Po prostu się cieszę, że na Unię Europejską możemy zawsze liczyć, również we Wrocławiu, tym bardziej, że we Wrocławiu – to jest nasze wielkie szczęście, że jest Dom Europy, że jest przedstawicielstwo Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego – możemy też liczyć w obszarze edukacji. To są naprawdę wspaniałe warsztaty i ogromne wsparcie dla wrocławskich nauczycielek i nauczycieli, które dostają dzięki Parlamentowi Europejskiemu, dzięki organizacjom pozarządowym NOMADA i Kultura Równości, a polska szkoła – również wrocławska – to jest teraz naprawdę trudne miejsce pracy z wielu względów i każde wsparcie jest jak najbardziej potrzebne. W dobie procedowania lex Czarnek, szczególnie w dobie, kiedy uczennice i uczniowie mierzą się z naprawdę wielkimi wyzwaniami, wsparcie merytoryczne, szkoleniowe, warsztatowe dla nauczycieli i nauczycielek jest nieodzowne – dodaje Bartłomiej Ciążyński, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia.

Ja bym chciał złożyć taką bardzo ważną deklarację i dla nauczycieli i dla uczniów, że Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu jest dla was takim bezpiecznym miejscem, jest miejscem, w którym każdy może poczuć się bezpiecznie, niezależnie od tego, jaką tożsamość posiada, co jest mu bliskie – obiecuje Gaś.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy