–To jest wydarzenie, które organizujemy na Politechnice Wrocławskiej wspólnie z Wydziałem Mechanicznym. To jest spotkanie entuzjastów technologii związanych z motoryzacją, aut elektrycznych, gdzie mamy prezentację aut z Chin, które mają np. wymienne baterie plug and play. Mamy tutaj firmę Nico Rosberga, która zajmuje się inżynieringiem aut sportowych i parametryzuje super sportowe samochody. Mamy też dyskusję na temat sztucznej inteligencji w motoryzacji – mówi Tomasz Szpikowski, organizator konferencji EV Tech Meetings.
Udział w wydarzeniu był darmowy. Była to okazja, aby liderzy branży automotive mogli podzielić się swoją wiedzą ze studentami kierunków inżynierskich, ale też ze wszystkimi pasjonatami sektora tech.
–Moja firma zajmuje się ogólnie rzecz biorąc opracowaniem rozwiązań inżynierskich w obszarze układów napędowych, zarówno tych opartych o systemy silników spalinowych, ale także o nową elektromobilność, o pojazdy elektryczne zasilane bateriami lub wodorem. A dzisiaj trochę będę opowiadał o tym, jak się projektuje samochód, jak podchodzimy do tematu związanego z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w projektowaniu pojazdów – mówi Maciej Dryjański, dyrektor oddziału w Polsce firmy AVL Software and Functions GmbH.
–Jest to takie spotkanie prawdziwej technologii, takiej z rzeczywistości, czyli firm z naszymi maniakami, fascynatami czy specjalistami z uczelni, to jest coś fajnego. Przed chwilą otwierający wykład to był pana dyrektora z Team Rosberg Engineering, to jest zespół, który pewnie znają wszyscy, którzy się fascynują wyścigami samochodowymi – mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej.
Podczas konferencji rozmawiano także o wyzwaniach, które czekają na producentów i studentów w związku z tym, że w Polsce stopniowo przechodzimy z paliw płynnych na napędy elektryczne i hybrydowe.
–Już jako własny startup Heros Motorcycles tworzymy własną markę elektrycznych motocykli typu enduro. Największe wyzwanie, które teraz przed nami stoi, to jest przede wszystkim pozyskanie pierwszej rundy finansowania. To jest to, co teraz rozpoczynamy. Ponad rok pracy za nami, wiele lat doświadczenia w branży motocykli elektrycznych i to jest decydujący rok dla nas. Jeśli chodzi o branżę ogólnie elektrycznych motocyklów i samochodów, to największym wyzwaniem aktualnie jest rynek chiński, azjatycki i odnalezienia Europy na tym rynku, bo prawda jest taka, że o ile Europa do tej pory prowadziła w tych wyścigach, to teraz zostajemy właśnie w tyle – mówi Kuba Sieczka, właściciel startupu Heros Motorcycles, student Wydziału Elektrycznego PWr.
–Celem tej konferencji jest to, żeby te dwa światy, czyli tych super brandów zmatchować, czyli żeby się spotkały ze studentami tej uczelni i żebyśmy wypracowali jakieś wspólne wnioski dotyczące tego, co nas czeka w perspektywie następnych pięciu, dziesięciu lat – mówi Tomasz Szpikowski, organizator konferencji EV Tech Meetings.