Falling Walls Lab. Dr Andrzej Żak z PWr wygrał konkurs i pojedzie do Berlina

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Na Uniwersytecie Wrocławskim odbył się finał konkursu Falling Walls Lab Europy Środkowo-Wschodniej. To międzynarodowe zawody dla badaczy, studentów, innowatorów i pionierów, których pomysły mogą zmienić świat.

– To jest inicjatywa, która rozpoczęła się w 2011 roku. Jej założeniem jest stworzenie konkursu dla wielkich umysłów, którzy przedstawią swoje pomysły, które mają ulepszyć świat. Ten pomysł muszą zaprezentować w 3 minuty za pomocą 3 slajdów – mówi prof. David Blaschke z Uniwersytetu Wrocławskiego.

– To wydarzenie ma promować młodych naukowców, innowatorów, ich pomysły, a także sposób patrzenia na zmiany w nauce. Są to bardzo krótkie i dynamiczne prezentacje – podkreśla dr hab. prof. Patrycja Matusz, prorektor ds. projektów i relacji międzynarodowych UWr.

Swoje prezentacje przedstawiło 11 naukowców, których zgłoszenia wybrano w eliminacjach. Dr Andrzej Żak z Politechniki Wrocławskiej wygrał lokalny finał międzynarodowego konkursu.

– Obserwujemy mechanizm zabijania bakterii przy pomocy światła – mówi dr Andrzej Żak, Politechnika Wrocławska.

Naukowiec opowiedział o swoich pracach nad budową nowego urządzenia do obserwowania wcześniej niewidocznych i nieznanych zjawisk interakcji bakteria-światło.

– Rozwój tego typu terapii jest kluczowym w obliczu tego, że każdego roku spotykamy nowe gatunki bakterii odpornych na antybiotyki. Jest bardzo niewiele alternatywnych terapii. My dość istotnie rozwijamy jedną z nich. Uważamy, że to jest przyszłość nowoczesnej medycyny – podkreśla dr Andrzej Żak.

„Padające mury” są nawiązaniem do Muru Berlińskiego, który trzeba było rozbić, by połączyć Niemcy. W nawiązaniu do tego wydarzenia, co roku w listopadzie Berlin poszukuje młodych ludzi z niezwykłymi, rewolucyjnymi pomysłami. Takimi, które mogłyby zmienić losy świata i ludzkości. Zwycięzca z Politechniki Wrocławskiej pojedzie teraz do Berlina.

– Propagowanie naszej naukowej pracy jest bardzo istotne, dzięki temu możemy trafić do szerszego grona odbiorców i użytkowników naszych powstałych technologii – dodaje dr Andrzej Żak.

Trzymamy kciuki za doktora Andrzeja Żaka. Możliwe, że zwycięzca z Wrocławia wygra cały konkurs w Berlinie.

Najnowsze wiadomości

Najnowsze programy