Federacja UWr i UM? Rektorzy o wspólnym potencjale uczelni

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu otrzymały ministerialny grant na przeprowadzenie analizy, która ma być podstawą do dalszych prac nad połączeniem uczelni w federację. Prace potrwają przynajmniej kilka miesięcy, a analizą zajmie się zewnętrzna firma. Uczelnie nie pozostają bierne, rozpoczęły działania w 8 zespołach ekspertów.
  • To jest dla Uniwersytetu Medycznego historyczny dzień, dlatego że po raz pierwszy witamy w murach Uniwersytetu Medycznego na niedawno oddanym Wydziale Farmacji pana rektora Uniwersytetu Wrocławskiego, który stoi na czele Komitetu Sterującego projektem, który będzie decydował, oceniał możliwości potencjalnej współpracy Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu – mówi prof. dr hab. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Ministerstwo Edukacji i Nauki przyznało wrocławskim uczelniom grant w wysokości blisko 5 milionów złotych – dzięki temu wyłoniona zostanie grupa zewnętrznych ekspertów, które oceni potencjał płynący z federalizacji uczelni. Ten rodzaj współpracy oznaczałby, że obie uczelnie zachowują swoją tożsamość, każda z uczelni ma swojego rektora i senat. 

  • Natomiast na czele federacji stoi prezydent. To może być prezydent wybrany przez obie uczelnie. Może też być takie rozwiązanie, że prezydentem kadencyjnie są rektorzy uczelni. Głównym aspektem jest aspekt naukowy, dlatego że o tym mówi projekt. Natomiast my poruszymy również aspekt dydaktyczny – tutaj nie ukrywam, że liczę bardzo na otworzenie wspólnych kierunków, na przykład biomedycyny – zaznacza prof. dr hab. Robert Olkiewicz, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego i przewodniczący Komitetu Sterującego.

Powołane zespoły, które rozpoczęły prace, złożone są z pracowników obu uczelni. Mają określić wspólne płaszczyzny i bariery, ale analizą zajmie się również zewnętrzna grupa doradcza.

  • Istotą tego projektu jest połączenie i synergia silnych stron obu Uniwersytetów. O tej synergii i współpracy – o korzyściach z tego mają nam powiedzieć zewnętrzni eksperci. Jeśli my to będziemy oceniać, to to na pewno się nie uda, na pewno to będzie obciążone dużym ryzykiem naturalnego błędu. To musi być profesjonalna przygotowana zewnętrzna firma, którą wybierzemy w ramach konkursu – podkreśla prof. dr hab. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Ostateczna decyzja dotycząca dalszych będzie należeć do Senatów obu uczelni. Rektorzy prof. Robert Olkiewicz i prof. Piotr Ponikowski podkreślają, że zaproszenie do współpracy jest otwarte dla całego akademickiego środowiska Wrocławia. 

Zobacz również

W Świeradowie-Zdroju w budynku po dawnym PKP znajduje się Stacja Kultury, w której odbywają się liczne zajęcia, spotkania, koncerty, ale i wernisaże. W tej chwili możemy podziwiać wystawę pod nazwą „Koneccy. Sztuka w trzech odsłonach”. To barwny świat rodziny artystów, w której możemy podziwiać artystyczne ich wizje oraz baśniowe krainy.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy