Finały e-sportowe i w programowaniu na PWR

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
E-sport staje się w Polsce coraz popularniejszy. Wartość tego rynku w poprzednim roku osiągnęła ponad miliard dolarów na świecie, a w Polsce odbyło się ponad 800 wydarzeń e-sportowych. Na Politechnice Wrocławskiej odbyły się finały ligi akademickiej.

Po raz trzeci na Politechnice Wrocławskiej odbyły się finały rozgrywek e-sportowych league of legends i po raz pierwszy realizowane były ogólnopolskie mistrzostwa absolwentów i studentów w programowaniu Coding Masters,. E-sport w dzisiejszych czasach jest elementem kultury.

– Żyjemy w takich czasach, że ludzie zawsze chcą rywalizować, a internet i rozgrywki komputerowe umożliwiły i stoworzyły nową przestrzeń do rywalizacji. Kiedyś i dalej rywalizujemy w tradycyjnym sporcie, ale również możemy w tym internetowym sporcie – mówi Marcin Raush, organizator i założyciel T-Mobile ligi akademickiej.

E-sport także jest komentowany podobnie, jak inne dyscypliny sportu. Tak jak w tradycyjnym sporcie to komentator sprawia, że emocje rosną.

– Można porównać do piłki nożnej, drużyna strzeli wszyscy się cieszą, drużyna przegrywa wszyscy się smucą, tak samo jest w e-sporcie, jesteśmy za wybranymi drużynami i im kibicujemy – podkreśla komentator e-sportowy, Łukasz "Leo" Mirek.

Bycie profesjonalnym graczem nie jest łatwym zadaniem. Spełnienie snu o bogactwie i zarabianiu na graniu w gry komputerowe jest dużym wysiłkiem. Podobnie jak w piłce nożnej, tak w e-sporcie Ronaldo jest tylko jeden.

– Trzeba się temu oddać na full, nie ma czasu na to, żeby imprezować. Bycie profesjonalnym graczem jest trudnym zadaniem – dodaje komentator e-sportowy, Łukasz "Leo" Mirek.

To sport w którym jest dużo więcej zawodników niż zawodniczek. W e -sporcie zdominowanym przez mężczyzn kobietom nie jest łatwo się przebić.

– Kobiety zderzają się z problemem nie wiary. Mężczyźni nie wierzą w nich, jako w graczy spychają dziewczyny na mniej znaczące linie – mówi gamerka i streamerka, Katarzyna Paciorek.

Wirtualny świat nie istniałby bez programistów. Liga akademicka stworzyła takze mistrzostwa w coding masters, czyli pojedynek w programowaniu. Czy łatwo jest zacząć programować?

– Im wcześniej tym lepiej. W zasadzie można zaczynać w podstawówce lub przedszkole, jednak każdy może zacząć programować. Wystarczy tylko spróbować – podkreśla Marek, uczestnik Coding Masters.

Na oglądanie e-sportu tylko przez ostatnie pół roku widzowie przeznaczyli w sumie aż 500 milionów

Zobacz również

Już po raz 30. w Złotoryi odbyły się międzynarodowe otwarte mistrzostwa Polski w płukaniu złota. Zawody, które odbywają się zawsze w ostatnie weekendy maja przyciągają nie tylko płukaczy z całej europy, ale również turystów. 

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy