Firma PORR wybuduje nowy szpital onkologiczny we Wrocławiu. Oddalono wszystkie odwołania

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
To było rekordowe tempo, bo minęło zaledwie 3 miesiące od ogłoszenia przetargu i wyłonienia wykonawcy na wybudowanie nowego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu. Teraz trzeba tylko podpisać umowę z wykonawcą, który będzie miał 51 miesięcy na wybudowanie nowego Centrum. Centrum, na które czekają zarówno pacjenci, jak i lekarze. Dodajmy jeszcze, że to jest największa tego typu inwestycja w Polsce.

Nowy Szpital powstanie przy ul. Kosmonautów. Pod wspólnym szyldem będą funkcjonować połączone w 2021 r. trzy szpitale: Dolnośląskie Centrum Onkologii, Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc i Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych. Będzie także duży ośrodek profilaktyki onkologicznej i nowość. 

  • Dochodzą oddziały, które na terenie Dolnego Śląska nie były realizowane w zakresie leczenia raka tarczycy izotopami. To specyficzne oddziały, które wymagają izolacji całkowitej od innych osób, bo to są osoby promieniujące po podaniu izotopów – mówi Paweł Zawadzki,  z-ca dyr. ds. rozwoju  DCOPiH we Wrocławiu. 

Budynek nowego szpitala będzie miał pięć kondygnacji, w tym jedną podziemną. Na 26 oddziałach będzie ponad 670 łóżek, 73 gabinety badań i 14 sal operacyjnych. Ustalenia jak będzie szpital wyglądał docelowo trwały bardzo długo.

  • Odbyło się w ramach szpitala 220 spotkań ze wszystkimi kluczowymi osobami, które chciały mieć wpływ na ostateczny kształt szpitala. Myślę, że to pierwszy raz w historii tak dużo osób brało udział przy tworzeniu koncepcji – mówi Paweł Zawadzki,  z-ca dyr. ds. rozwoju  DCOPiH we Wrocławiu.

Teraz chorzy onkologicznie leczeni są w XIX-wiecznych budynkach. A to oznacza fatalne warunki – korytarze pełne chorych, wieloosobowe sale, koedukacyjne łazienki. 

  • Wchodzi się do jednej i po jednej stronie jest kabina dla mężczyzn, a po drugiej ciasny prysznic. Komfort  jest, to znaczy nie ma komfortu. Pomieszczenia są ciasne, toalety są mieszane – mówią pacjenci szpitala. 

W nowej placówce będzie można wykonywać 10 tys. zabiegów rocznie. Teraz jest zaledwie 8 sal i jest to wąskie gardło w opiece onkologicznej w regionie. Bo potrzeby są coraz większe. 

  • Okazało się, że mam guza i ten guz jest złośliwy. I tak się zaczęło moje leczenie. Czyli nie wyrzuciła pani zaproszenia na mammografię? Nie i gdyby to to kwestia pół roku i nie byłoby o czym rozmawiać – mówi Danuta Herut, pacjentka DCOPiH we Wrocławiu. 
  • Rak nosogardła niejednorodny, złośliwy i nieoperacyjny – mówi  Waldemar Szwed, pacjent szpitala. 

Nowy szpital wybuduje firma PORR, która wygrała przetarg, a Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła odwołania innych konkurujących firm. Inwestycja jest współfinansowana przez samorząd województwa dolnośląskiego i z budżetu państwa. 

  • 50% środków przekazał budżet państwa – 550 mln zł, a pozostałą kwotę Urząd Marszałkowski, w sumie inwestycja będzie kosztować 1 mld 55 mln zł – mówi Paweł Zawadzki,  z-ca dyr. ds. rozwoju  DCOPiH we Wrocławiu.

Umowa z wykonawcą powinna być podpisana w ciągu 2-3 tygodni. 

Zobacz również

Od 25 lat Zarząd Powiatu Wrocławskiego nagradza najzdolniejszych uczniów. Tym razem do grona tych, których działania zostały dostrzeżone i docenione, dołączyło kolejnych 40 stypendystów. Podczas gali wręczono stypendia w trzech kategoriach: naukowej, artystycznej i sportowej.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy