Pieśni Mieczysława Karłowicza zostały napisane na głos z fortepianem, jednak muzycy będą wykonywać je w zmienionej przez siebie formie, czyli bez słów, a obok fortepianu rozbrzmiewał będzie kontrabas.
– Najpiękniejsza muzyka na świecie. Bardzo smutna, ale jednocześnie o takiej dwoistej naturze, bo przez ten smutek przebija się również pierwiastek pozytywny. Nawet pierwiastek radości – mówi dr hab. Paweł Jabłczyński, kontrabasista z Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
Pomysł na połączenie kontrabasu, fortepianu i pieśni Karłowicza zrodził się w poprzednim roku. To pandemia sprawiła, że muzycy chcieli działać i przede wszystkim tworzyć. Prace trwały kilka miesięcy, ale udało się stworzyć coś, co zawiera w sobie wszystkie pieśni i to w niespotykanej dotąd formie.
– Wykonujemy na płycie wszystkie 23 pieśni, z czego 22 są właśnie w takim układzie grane – na kontrabasie z fortepianem, bo były napisane na głos. Są z wierszami mówionymi przez Bartka Porczyka, natomiast ostania pieśń jest z deklamacją. To jest jedyna, w której – z żalem – Paweł Jabłczyński nie gra na kontrabasie, tylko Bartek deklamuje na żywo do fortepianu – podkreśla dr Justyna Skoczek, pianistka z Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
Mieczysław Karłowicz pisał pieśni jeszcze za młodu, w końcówce XIX wieku. Blisko połowa pieśni powstała do wierszy Kazimierza Przerwy-Tetmajera, ale wśród tekstów nie brakuje także utworów Juliusza Słowackiego i Marii Konopnickiej. Podczas wtorkowego koncertu muzycy wykonają 8 pieśni.
– Uważał, że muzyka powinna właśnie brzmieć bez słów. To też jest inspiracja dla nas, że wykonujemy to tak trochę przekornie, ale trochę w stronę, jakiej by sobie życzył Karłowicz, że muzyka jest osobno od poezji i nie jest determinowana czasem trwania słów – podkreśla dr Justyna Skoczek, pianistka z Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
– Jest to na tyle piękna muzyka i te teksty są na tyle piękne, że bardzo nas to motywowało do tego, żeby zacząć pracę nad tym materiałem – mówi dr hab. Paweł Jabłczyński, kontrabasista z Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
Muzycy przyznają, że taka forma pieśni to ciekawe wyzwanie. Płyta miała premierę w styczniu, aktualnie jest dostępna w serwisach streamingowych. Pieśni będzie można także usłyszeć w trakcie wtorkowego koncertu, który będzie dostępny na YouTubie Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego. Koncert rozpocznie się o godzinie 18:00.