– To są najważniejsze tematy dla polskich rodzin, bo dziś jadąc tutaj i widząc ceny paliwa, czy rozmawiając z rodzinami z małych miejscowości, które pytają – jak mamy kupić ekogroszek, który jest po cztery tysiące, który i tak jest niedostępny, można się jedynie na niego zapisać. To są najważniejsze tematy w ujęciu indywidualnym i globalnym dla Polski – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.
– Rozmawiamy o geopolityce, nauce, ale też tej polityce lokalnej, krajowej oraz oczywiście samorządowej – dodaje Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.
– Nie wiem, czy się przyzwyczailiśmy, bo kolejna edycja, to dla nas spore wyzwanie. Cieszymy się i konsekwentnie będziemy realizować ten projekt we Wrocławiu. Umówiliśmy się na 10 edycji, dziś mamy trzecią, więc jeszcze kilka przed nami – dodaje Marcin Piech, wiceprezes zarządu i dyrektor programowy forum G2.
Trzecia edycja Forum G2 pod nazwą „Walka o nowy świat” dotyczyła wpływu rosyjskiej inwazji na Ukrainie i sankcji gospodarczych, które nastąpiły bezpośrednio po tej, ale także odnawialnych źródeł energii, które w Polsce nadal nie są wystarczająco dobrze rozwinięte.
– Czujemy się w obowiązku, żeby o tych tematach mówić. Od pierwszej edycji mówimy o geopolityce, kiedy ona jeszcze nie była tak popularna, jak teraz. Staramy się zapraszać osoby z różnych środowisk – polityki, biznesu, think-tanków, żeby wyciągać dobre wnioski. Na przykład z inwazji na Ukrainę, żeby zobaczyć, gdzie jest nasze miejsce i jako możemy sobie z tym poradzić. Jak wyciągać wnioski i działać, a nie być tylko biernym obserwatorem – dodaje Marcin Piech, wiceprezes zarządu i dyrektor programowy forum G2.
– Jeśli popatrzmy na globalną gospodarkę, to i COVID i wojna mocno zmieniły sytuację. Przerwanie łańcuchów dostaw, wprowadzenie sankcji. To wszystko powoduje, że ogromne firmy mają swoje problemy, których nikt się nie spodziewał – dodaje Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.
– Ja jestem zwolennikiem odnawialnych źródeł energii. Chciałbym, żeby polska energetyka koncentrowała się na OZE, wiatrakach, fotowoltaice i biogazowniach w każdej gminie. Do tego pierścienie energetyczne na poziomie powiatów z własną siecią elektroenergetyczną. Mam cały plan jak w ciągu 2/3 lat zwiększyć dostępność odnawialnych źródeł energii. Tak, żeby ceny były niższe, żeby była zielona i dostępna – dodaje Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Wojna w Ukrainie i wprowadzone przez nią sankcje gospodarcze mocno zmieniły sytuację geopolityczną w Europie.
– Sama wojna powoduje początek kilku kryzysów – na przykład żywnościowego – on już jest widoczny w krajach północnoafrykańskich. On będzie odczuwalny, bo Ukraina była głównym dostawcą zboża. Bezpieczeństwo energetyczne – są nadal państwa w Europie uzależnione od gazu z Rosji, my na szczęście już nie – dodaje Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Jeden z paneli dotyczył dynamicznego rozwoju Dolnego Śląska. Marszałek województwa Cezary Przybylski zdradza, że jest to efekt współpracy, bez której trudno mówić o rozwoju.
– Na Dolnym Śląsku udało nam się stworzyć taki złoty trójkąt – nauka, biznes i samorząd. To jest dla nas bardzo ważne. Jeśli będziemy razem, to jestem spokojny. Bardzo wiele regionów patrzy z zazdrością na to, jak wygląd nasz – podsumowuje Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.