Bohater filmu dokumentował wydarzenia z przełomu zmiany ustroju, które drukowane były w gazetach na całym świecie. To dzięki jego zdjęciom, świat słyszał o Lechu Wałęsie i mógł zobaczyć dramatyczne wydarzenia ze stoczni Gdańskiej. Przemiany lat 80 obserwował wówczas cały świat.
To decydenci największych państw świata byli najważniejsi. Czarek realizował zlecenia w Polsce i zagranicą. Opowiada jak przez dwa lata pracował w byłym Związku Radzieckim i krajach nadbałtyckich.
To jedno z ważniejszych zdjęć, które obiegło świat. Przedstawiające tzw. Rambo moskiewskiego z rozłożonymi rękami siedzącego w kokpicie czołgu przyozdobionego goździkami, a dookoła tłum cieszących się ludzi. Ujęcie nazywane piknikiem moskiewskim przedstawia radość ludzi z upadku Związku Radzieckiego i jako jedyne wśród polskich fotografów zostało nagrodzone Pulitzerem.
Choć zdjęcie przepełnione jest radością to w domyśle pozostawia tragizm czasów minionych.
Fotograf porównuje dzisiejszą pracę i zainteresowanie fotografiami z Polski. Dziś nie ma tak ważnych wydarzeń na skalę światową, które obserwowane były niegdyś.
Film Fotograf demokracji opowiada o trudach pracy fotoreportera, zagrożeniu ze strony nieprzychylnych rządów, radości, zafascynowaniu i chęci zmian. Czarek, nazywa siebie szalonym entuzjastą swojej pracy.
Dokument miał już swoją premierę dla ograniczonego grona. Zgłoszony został do konkursu i być może niedługo pojawi się w telewizji dla szerszego grona odbiorców.