Fotowoltaika i wodór. Koło naukowe z Politechniki Wrocławskiej prowadzi badania

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Studenckie Koło Naukowe „Płomień” z PWr skonstruowało stanowisko fotowoltaiczne wyposażone w część do wytwarzania i magazynowania wodoru. Młodzi inżynierowie będą badać sprawności paneli w zależności m.in. od naturalnych zabrudzeń i zacienienia.

Panele fotowoltaiczne wytwarzają energię tylko kiedy świeci słońce, dlatego poszukuje się efektywnych metod magazynowania energii. Jedną z nich jest wykorzystanie do tego celu wodoru. Młodzi inżynierowie z Politechniki Wrocławskiej zbudowali stanowisko fotowoltaiczne do wytwarzania zielonego wodoru.

Prace zaczęliśmy od pomysłu, żeby zbudować stanowisko fotowoltaiczne do badania wpływu zanieczyszczeń. Przerodziło się to w pomysł połączenia tego z częścią wodorową – mówi Tomasz Rybak, student energetyki i przewodniczący SKN „Płomień”.

Energia elektryczna z OZE kierowana jest do elektrolizera, gdzie w połączeniu z wodą w reakcji chemicznej powstaje wodór i tlen. Następnie wodór magazynowany jest w butlach pod ciśnieniem lub w materiałach stałych i odzyskiwany w urządzeniu zwanym ogniwem paliwowym, gdzie wytwarzana jest energia elektryczna oraz ciepło – wyjaśnia Dominik Bielecki, doktorant na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym PWr.

Stanowisko znajduje się na terenie Instytutu Automatyki Systemów Energetycznych przy Hali Stulecia. Składa się z czterech paneli w dwóch technologiach – wszystko po to, żeby móc porównać ich efektywność. 

Dzięki posiadaniu dwóch technologii paneli – full black, czyli całych czarnych oraz zwykłych z białymi ramkami dookoła ogniw, możemy sprawdzić wpływ temperatury paneli – dodaje Tomasz Rybak, student energetyki i przewodniczący SKN „Płomień”.

Badamy wydajność poszczególnych urządzeń wchodzących w skład oraz całego systemu, który został skonstruowany. Również żadnych aspektem jest kwestia współpracy i zarządzania przepływem energią pomiędzy wytwarzaniem, czyli odnawialnymi źródłami energii a finalnym użytkownikiem, czyli klientem końcowym – podkreśla Dominik Bielecki, doktorant na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym PWr.

Żeby móc rozwijać odnawialne źródła energii potrzebne są jej magazyny i wydaje sieci, dlatego technologie wodorowe są integralną częścią rozwoju energetyki.

Wstępne wyniki, głównie związane z wpływem zanieczyszczeń lub zacienienia fotowoltaiki pojawią się już w te wakacje. Natomiast jeśli chodzi o wyniki ze stanowiska wodorowego, to będą one powstawały sukcesywnie w ciągu 2-3 lat, dlatego że badamy poszczególne urządzenia, a później musimy spojrzeć na temat całościowo. Na stanowisku prowadzone są prace magisterskie, inżynierskie i doktoranckie, więc pozwala ono na szeroki rozwój tych badań – podsumowuje Dominik Bielecki, doktorant na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym PWr.

Po zakończeniu badań studenci i doktoranci planują przygotowanie publikacji naukowej opisującej efekty swojej pracy.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy