Fundacja Olgi Tokarczuk

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Tydzień przed rocznicą przyznania Nobla Oldze Tokarczuk zainaugurowano działalność jej fundacji. Na konferencji prasowej przedstawiono prezesa i członków zarządu oraz główne filary działalności.

Prezesem fundacji został mąż Olgi Tokarczuk, Grzegorz Zygadło. Podczas konferencji wyjaśniał, że to naturalna potrzeba funkcjonowania fundacji, która będzie propagować idee zawarte w dziełach noblistki. Ma to być wsparcie dla twórców, pomoc dla twórczości kobiet oraz walka o prawa człowieka i zwierząt.

W skład zarządu wchodzić będzie ponadto Izabella Kaluta oraz Zbyszko Fingas, syn noblistki, natomiast w składzie rady znaleźli się Olga Tokarczuk, Irek Grin, dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury, oraz Agnieszka Holland, reżyserka, która podkreślała znaczenie organizacji pozarządowych.

Członkowie zarządu opowiadali o propagowaniu konieczności zmiany narracji w społeczeństwie. Taką szansę odnajdują w prowadzeniu fundacji i promocji twórców podejmujących tematy trudne społecznie. Wiele z działań ma być kierowanych do uczniów.

Atrakcją konferencji była informacja o przekazaniu książki noblistki utrwalonej na specjalnym, wytrzymałym tworzywie, które trafić ma do archiwum światowego.

Wisienką na torcie była informacja o kolejne książce noblistki. Książka ,,Czuły narrator’’ na rynku pojawi się w listopadzie i będzie zbiorem esejów i wykładów.