Fundusz Sprawiedliwej Transformacji: prawie 3 mld zł dla subregionu wałbrzyskiego

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
31 maja zostanie ogłoszony konkurs w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i tym razem środki z tego funduszu, czyli prawie 3 miliardy złotych, będą przeznaczone na rozwój subregionu wałbrzyskiego. Wnioski można będzie składać od 4 lipca do 5 sierpnia.

Wsparcie kierujemy do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Te projekty muszą być realizowane na obszarze subregionu wałbrzyskiego. W skład tego subregionu wchodzą powiat: dzierżoniowski, kłodzki, świdnicki, wałbrzyski i ząbkowicki. Te środki kierowane są przede wszystkim do sektora produkcyjnego i usługowego – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

– Skala tych środków, która została wynegocjowana, jest rekordowa w historii naszego regionu. Do tych 11 mld zł – które zostały do nas przypisane w ramach Funduszy Europejskich na lata 2021-2027, na skutek żmudnych, ale szczęśliwych na koniec negocjacji – dodajemy również miliard złotych, który otrzymujemy z budżetu państwa na dofinansowanie wkładów własnych. Wszystko po to, aby beneficjentom, którzy otrzymają unijne dotacje, nieco ulżyć i zapewnić część wkładu własnego – mówił Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Maksymalna kwota dofinansowania w przypadku mikro i małych przedsiębiorstw wynosi 45%, dla średnich przedsiębiorstw do 35%. Preferowane będą projekty, które będą związane z powstaniem nowych miejsc pracy. 

Można powiedzieć, że sam region kłodzki, świdnicki, wałbrzyski otrzyma w ramach tylko jednego programu Funduszu Sprawiedliwej Transformacji na swoje pomysły, projekty ponad 660 mln , co daje ponad 3 miliardy złotych. To jest olbrzymi pieniądz w ramach tylko jednego programu, dedykowane dla tego obszaru. Więc zapraszamy przedsiębiorców, przedstawicieli nauki, samorządy do tego, aby aplikowały, a wszelką wiedzę na ten temat na pewno będą mogły pozyskać na stronie internetowej, nie tylko Urzędu Marszałkowskiego, ale również Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

W najbliższym czasie Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca otworzy swoją filię w Świdnicy, gdzie przyszli beneficjenci również będą mogli na miejscu pozyskać wszystkie niezbędne informacje oraz będą mogli także skorzystać ze szkoleń dla przedsiębiorców na temat tego, jak poprawnie składać tego typu wnioski. 

Warto też dodać, że minimalna wartość projektu, na który można ubiegać się o dofinansowanie, to 200 tys. €. Przy obecnym kursie to jest około 918 tys. zł – mówi Jacek Ilnicki, dyrektor Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej.

Zobacz również

Tuż przy Kopalni Złota w Złotym Stoku znajduje się muzeum w pełni poświęcone przedmiotom znalezionym lub wyprodukowanym w tym mieście. Znajdziemy tutaj największą w Polsce kolekcję złotostockiej porcelany, jedyny na świecie złoty medal wykonany na polecenie Hermana Güttlera oraz tajemniczą kolekcję lalek.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy