Kraina Wygasłych Wulkanów usytuowana w Sudetach Zachodnich jest niezwykłym obszarem o ogromnym znaczeniu geologicznym, kulturowym i przyrodniczym. Tutaj skały i wzgórza stanowią swego rodzaju kronikę trzech etapów aktywności wulkanicznej.
– Stowarzyszenie Kaczawskie i Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Kaczawskie od 2007 roku promują i promowały region jako Kraina Wygasłych Wulkanów. Pomysł zostania światowym geoparkiem pojawił się w 2010 roku. Więc sporo czasu minęło i przez czternaście lat spełniliśmy wszelkie niezbędne rekomendacje Rady Światowego Parku UNESCO i Światowej Sieci Geoparków UNESCO — mówi Monika Cechowska- Nowak, dyrektorka Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie, Stowarzyszenie Kaczawskie.
W geoparku unikatowe dziedzictwo geologiczne służy jako filar promocji i rozwoju. Jednak działalność geoparku nie ogranicza się do popularyzacji geologii. Celem geoparku jest również promocja dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego regionu oraz poprawa jakości życia mieszkańców.
– W 2017 roku czternaście lokalnych samorządów podpisało list intencyjny o utworzeniu geoparku. W 2019 r. jako Stowarzyszenie Kaczawskie złożyliśmy wniosek aplikacyjny do Rady Światowego Parku UNESCO. Kolejne lata niestety pandemii, które wstrzymały nasze działania, ale zaraz po pandemii przyjechali do nas ewaluatorzy z UNESCO, którzy przez kilka dni zwiedzali region i sprawdzali, czy to, co znalazło się we wniosku aplikacyjnym, naprawdę ma miejsce i czy faktycznie region może zostać geoparkiem. Po kilku dniach pojechali, napisali raport, w którym zawarli jeszcze to, czego nam brakuje. My przez kolejne dwa lata spełniliśmy te rekomendacje i w 2024 roku, czyli w tym roku, w marcu, zostaliśmy oficjalnie Światowym Geoparkiem UNESCO — mówi Monika Cechowska- Nowak, dyrektorka Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie, Stowarzyszenie Kaczawskie.
To trzeci obszar w Polsce z tym tytułem.
– Wpisanie do Sieci Światowego Geoparku UNESCO daje nam na pewno możliwość wymiany doświadczeń z innymi geoparkami. Prowadzenie edukacji dla dzieciaków i młodzieży z terenów geoparku, ale nie tylko — mówi Joanna Appelt, edukatorka w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej.
Światowy Geopark UNESCO Kraina Wygasłych Wulkanów obejmuje zasięgiem 14 gmin, 3 powiaty oraz 5 nadleśnictw.
– Sudecka Zagroda Edukacyjna to centrum, do którego warto przyjść odwiedzając Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów. Ze względu na to, że znajduje się też tutaj biuro geoparku, ale jesteśmy miejscem, które edukuje o tym geoparku. Przychodząc do nas, dowiecie się państwo w jakie miejsca pójść, żeby dowiedzieć się czegoś na temat geologii, w jakie miejsca zajrzeć, jeżeli chcemy spotkać gatunki chronione zwierząt czy też roślin. Podpowiemy, jakie miejsce warto wybrać na wycieczkę terenową, jakie zabytki można u nas znaleźć i w jaki sposób tutaj spędzić czas — mówi Sara Horodyska, edukatorka w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej.