„Gmina Długołęka dostępna dla wszystkich” – projekt, który przełamuje bariery

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
„Gmina Długołęka dostępna dla wszystkich” to projekt, którego zadaniem było poprawienie dostępności jednostek samorządu terytorialnego dla osób ze specjalnymi potrzebami. Dotyczyło to trzech obszarów: architektonicznego, cyfrowego i informacyjno-komunikacyjnego. W ramach projektu wprowadzono szereg rozwiązań takie jak oznakowanie szklanych przestrzeni.

Muszę powiedzieć o samym początku, czyli przyjeździe Pawła Parusa do mnie do urzędu na zaproszenie. Pierwszą sytuacją, która się pojawiła, była dostępność. Paweł na wózku nie mógł wjechać, bo były wszędzie progi. Od Pawła wskazówek zaczęła się „Gmina Długołęka dostępna dla wszystkich” – mówi Wojciech Błoński, wójt gminy Długołęka.

Projekt zakładał wprowadzenie prostych, ale niezwykle skutecznych rozwiązań, które ułatwiają życie na przykład osobom niedowidzącym lub niedosłyszącym. To między innymi odpowiednie oznakowanie szklanych przestrzeni, dostosowanie toalety do potrzeb osób z niepełnosprawnościami lub przystosowanie stanowiska w biurze podawczym.

Projekt należy do tak zwanej grupy projektów miękkich, czyli nieukierunkowanych na kwestie inwestycyjne. Mówiąc o dostępności architektonicznej, coś się zadziało niewątpliwie w projekcie, ale nie to było głównym celem. Głównym celem projektu było przede wszystkim oddziaływanie na świadomość, na przedstawianie potrzeb osób o specjalnych potrzebach i możliwościach ich zaspokojenia. Projekt miał przede wszystkim duże znaczenie świadomościowe, dlatego dużo miejsca było poświęcone szkoleniom i doradztwu – podkreśla Urszula Załuska, wiceprezes zarządu Dobre Kadry. Centrum badawczo-szkoleniowe Sp. z o.o., kierowniczka projektu.

Projekt nazywa się „Gmina Długołęka dostępna dla wszystkich” i jest on współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Naszym głównym hasłem przewodnim jest „Dostępność zaczyna się w głowie”. W ramach projektu dokonały się zmiany nie tylko w Urzędzie Gminy Długołęka, ale również w naszych jednostkach organizacyjnych – dodaje Kamila Zaustowicz, Wydział Pozyskiwania Zewnętrznych Środków Finansowych Urzędu Gminy Długołęka.

Chcieliśmy pokazać takie rozwiązania, które nie wymagają dużego zaangażowania środków finansowych, a przede wszystkim chęci i pomysłów, które istnieją, trzeba się po prostu z nimi zapoznać. One w bardzo znaczący sposób mogą poprawić funkcjonowanie samego urzędu i jego jednostek organizacyjnych – zaznacza Urszula Załuska, wiceprezes zarządu Dobre Kadry. Centrum badawczo-szkoleniowe Sp. z o.o., kierowniczka projektu.

Kolejnym obszarem, w którym są podejmowane działania, jest to dostępność cyfrowa. Mamy stworzoną nową stronę gminy Długołęka, w ramach projektu stworzyliśmy także nową stronę internetową naszego Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Długołęce – mówi Kamila Zaustowicz, Wydział Pozyskiwania Zewnętrznych Środków Finansowych Urzędu Gminy Długołęka.

W każdych drzwiach był próg. To był próg, który był progiem życiowym dla wielu osób, a my tego nie chcemy. Chcemy być dostępni, przyjaźni, chcemy żyć w symbiozie. Nie zapominajmy, że każdego w życiu może coś spotkać i może się nasze życie zmienić bardzo szybko tak, że będziemy mieć bariery. My tych barier nie chcemy, więc zwiększamy dostępność w gminie Długołęka – podkreśla Wojciech Błoński, wójt gminy Długołęka.

Ostatni obszar jest to obszar komunikacyjno-informacyjny. Tutaj również mamy wiele zmian zarówno w urzędzie, jak i jednostkach organizacyjnych. Takie kluczowe zmiany to zakup pętli mobilnych dla naszego urzędu i naszych jednostek organizacyjnych, wdrożono w całej gminie usługę tłumacza języka migowego online – podsumowuje Kamila Zaustowicz, Wydział Pozyskiwania Zewnętrznych Środków Finansowych Urzędu Gminy Długołęka.

Projekt został dofinansowany ze środków unijnych. 

Zobacz również

Saszetka z nasionami roślin pszczelego pożytku, a więc pożytecznych dla owadów zapylających wystarczy na zasianie nawet 4 metrów kwadratowych. Owady są nam niezbędne do życia i dlatego warto im pomóc, siejąc rośliny, z których będą mogły czerpać nektar i pyłki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy