Gmina Długołęka: rondo Ochotniczych Straży Pożarnych

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Jest już rondo Honorowych Dawców Krwi, a teraz przyszła pora na kolejnych cichych bohaterów. Rondo między gminą Czernica a gminą Długołęka nazwano rondem Ochotniczych Straży Pożarnych.

– To są nasi druhowie, nasi przyjaciele, ludzie, którzy dbają o nas i nasze bezpieczeństwo. Od pierwszego dnia mojego wójtowania z założenia wyszliśmy konkretnego, że Ochotnicza Straż Pożarna w Gminie Długołęka ma być na najwyższym poziomie i zakupiliśmy 8 samochodów, nowych 8 samochodów. Dzisiaj otwieramy pierwsze rondo w Polsce o takiej nazwie Ochotniczej Straży Pożarnej, więc dla mnie dzisiaj jako wójta jest ogromny zaszczyt, że mogę w takiej uroczystości brać udział – mówi Wojciech Błoński, wójt gminy Długołęka.

Na terenie gminy jest 7 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Druhowie cały czas dbają o to, żeby pojawili się kolejni ochotnicy. 

– Rondo imieniem Ochotniczych Straży Pożarnych to jest naprawdę wyróżnienie. Wyróżnienie dla tych wszystkich druhów, którzy tak naprawdę na co dzień ratują nasze zdrowie, życie, nasz dobytek. Starają się zawsze być pierwsi, są zawsze najbliżej. I ja powiem w ten sposób, że bardzo się cieszę, że mój kolega Wojciech Błoński, wójt gminy Długołęka, wpadł na taki pomysł i po prostu go zrealizował – mówi Włodzimierz Chlebosz, wójt gminy Czernica.

– Jest to pierwsza taka inicjatywa w kraju. Po drugie łączy nasze dwie gminy Długołękę z Czernicą, a Ochotnicze Straże Pożarne to są niesamowicie ważne jednostki, które zawsze są w gotowości. Tak że niech ta uroczystość, to święto nadania imienia OSP ronda będzie takim symbolem naszego zaangażowania w bezpieczeństwo i w gotowość do działania. Tak jak Ochotnicze Straże Pożarne zawsze są gotowe do działania, do pomocy, do wspierania lokalnych społeczności – mówi Anna Sobolak, posłanka na Sejm RP.

– To rondo będzie mówiło o naszych ochotnikach, o naszych bohaterach, cichych bohaterach. Bo musimy to powiedzieć bardzo wprost, że ochotnicy, którzy służą nam w Ochotniczych Strażach Pożarnych, to są bardzo skromni ludzie – mówi Wojciech Błoński, wójt gminy Długołęka.

A tuż po uroczystości odsłonięcia nowej nazwy ronda, wójt gminy Długołęka przekazał nowy wóz OSP w Brzeziej Łące. Wartość nowego samochodu to około 600 tysięcy złotych. 

– Tutaj mamy przedstawicielkę panią Magdę, która jest tutaj odpowiedzialna za Ochotniczą Straż Pożarną w Brzeziej Łące. Jest to lekki wóz – mówi Wojciech Błoński, wójt gminy Długołęka.

– Z tysiącem litrów wody i agregatem niskociśnieniowym. Tak że on umożliwi nam też gaszenie niewielkich pożarów, takich jak pożary trawy i takie typowo małe skupiska ognia – mówi Magdalena Zagórska, prezeska OSP Brzezia Łąka.

– Do każdej akcji nie jest potrzebny, żeby wyjeżdżał duży, to znaczy tutaj mamy akurat średni wóz, żeby wyjeżdżał na każdą akcję, więc do tego jest ten lekki stworzony – mówi Wojciech Błoński, wójt gminy Długołęka.

– To jest samochód taki typowo bardziej ratowniczy do ratownictwa technicznego, bardziej pod wypadki, usuwanie owadów błonkoskrzydłych. Będzie jeździł w tereny tam, gdzie nie możemy dojechać tym większym samochodem. A druga sprawa jest taka, że będzie to na pewno niesamowita oszczędność ze względu na płyny eksploatacyjne, paliwo dużego auta, a tego małego będzie to na pewno o wiele, wiele procentowo można powiedzieć mniejsze zużycie – mówi Magdalena Zagórska, prezeska OSP Brzezia Łąka.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy