Gmina Długołęka w narodowych barwach – konkurs dla sołectw z okazji Dnia Flagi

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji w gminie Długołęka po raz kolejny zorganizowano konkurs dla sołectw. Powstały przeróżne przystrojenia w barwach narodowych.
  • To już kolejna edycja konkursu. Jeżeli chodzi o flagę, chcemy tutaj kultywować tę tradycję. Bardzo się cieszymy, że mieszkańcy w czasie wolnego spotykają się. To jest bardzo ważne, żeby się integrowali. Z roku na rok jest coraz większe zainteresowanie. Poziom artystyczny tych prac jest coraz wyższy. To jest jednak specyfika tych małych miejscowości, że ludzie chętniej się spotykają. Wszyscy się znają i tworzą coś z niczego – mówi Piotr Duszeńko, pełnomocnik wójta gminy Długołęka ds. społecznych. 

  • Mamy ustrojony przystanek w naszą flagę z bardzo ładnym, granatowym tłem. Drogowskaz, czyli słup z rożnego rodzaju hasłami, które dotyczą nas Polaków, naszej mapy, tego kim jesteśmy i co nas definiuje. I na ścianie mamy napis. To jest tekst Jana Pietrzaka, on jest w tekście, który śpiewa nasz zespół ludowy „O matko i córko”. Wzruszający i piękny. Warto było go pokazać tutaj. Ważnym dla nas elementem jest flaga z rączkami. To zrobili mieszkańcy. Było białe tło, czerwone ręce naszych mieszkańców. Ma to symbolizować to, że ten kraj i to miejsce tworzymy my i to od nas zależy to, jak to będzie wyglądało. Po prostu – podkreśla Iwona Olearnik, sołtyska wsi Kamień. 

  • Każdy wniósł swój wkład. Zaangażowało się w to dzieło ponad 10 osób. I tak na początku, 2-3 osoby, a potem tych osób przybywało. Każdy wniósł swoją cząstkę. Pomyśleliśmy o dużej fladze, później dobrze, żeby to wyeksponować – może na górce. A może nazwiemy to „patriotyczne wzgórze biało-czerwonej”? I z takim hasłem przystąpiliśmy do tego zadania. Wyszło bardzo ładnie, łzy mi dzisiaj poleciały, bo każdy tutaj się zaangażował. Jesteśmy dumni z tego, że nam się udało – mówi Zofia Basta, sołtyska wsi Łosice. 

  • Jak na pierwszy raz, to naprawdę wyszło bardzo ładnie. Bardzo ładnie i z tego się najbardziej cieszymy. Jesteśmy dumni z tego, że się udało – dodaje Bogdan Dziubaty, mieszkaniec wsi Łosice. 

  • Dużo osób przychodzi, dużo osób przyjeżdżając nawet autami, przystaje i robi zdjęcia, filmiki. Machają do nas, pokazują, że fajnie. Na Facebooku już huczy i buczy – podkreśla Zofia Basta, sołtyska wsi Łosice. 

  • W tym roku postanowiliśmy, żeby w centrum był hymn, pierwszy wers. Mamy pięć osób, na które zawsze mogę liczyć. Dwóch panów, trzy panie. Dajemy sobie radę – zaznacza Wanda Saltarska, sołtyska wsi Kątna.

  • Wszyscy zostaną nagrodzeni, będą to nagrody pieniężne dla sołectw na wykorzystanie na kolejne akcje. Najważniejsza jest ta zabawa, wspólnie spędzony czas, cel, a przede wszystkim świętowanie. To jest ten czas dla mieszkańców, który mogą aktywnie ze sobą spędzić – podkreśla Piotr Duszeńko, pełnomocnik wójta gminy Długołęka ds. społecznych. 

  • Mam bardzo dużo przyjaciół w Borowej. Na pierwszy miejscu straż. Zawsze z nimi współpracujemy. Oni ze mną, ja z nimi. Przygotowaliśmy to razem. Oni podjechali samochodami z drabinami i wszystko zamontowaliśmy. Do tego rada sołecka, która twardo pracuje razem ze mną – wyjaśnia Zofia Szelągiewicz, sołtyska wsi Borowa. 

  • Przygotowaliśmy patriotyczne barwy naszego kraju. Orzeł został ręcznie wykonany przez Armana, który jest Ormianem. Jesteśmy dumni, że również obcokrajowcy zaangażowali się w wykonanie tej naszej pracy. W zasadzie intensywnie od dwóch tygodni i to była praca zespołowa przede wszystkim. Robiliśmy to w naszej wiejskiej świetlicy, a osoby, które nie mogły uczestniczyć, robiły coś w domu. Kupowaliśmy materiały typu bibuła, jakieś inne rzeczy. Najwięcej pracy włożył Arman, który dziubał od początku piórko po piórku. Przyklejał do tego orła, żeby był taki piękny, jaki jest – podsumowuje Joanna Magiera, członkini rady sołeckiej wsi Śliwice.

W  konkursie udział wzięły miejscowości Kamień, Piecowice, Śliwice, Kątna, Oleśniczka, Borowa, Łosice i Bąków. 

Zobacz również

Leo ma około 6 lat i od kilku miesięcy mieszka we wrocławskim TOZ Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt. Właśnie, żeby pomóc takim bezdomnym zwierzętom, jak ten piesek, we wrocławskim aquaparku już po raz drugi zostały zorganizowane Wrocławskie Mistrzostwa w Pływaniu Pieskiem.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy