Gmina Kobierzyce inwestuje w trasy rowerowe. Trwają prace nad kolejnymi projektami

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Rower to obecnie jeden z najchętniej wybieranych środków transportu - można nim dojechać do szkoły lub pracy albo aktywnie spędzić wolny czas. W ostatnich latach rozbudowuje się infrastruktura rowerowa, która sprzyja rozwojowi turystyki na dwóch kółkach. Gmina Kobierzyce od kilka lat inwestuje w ścieżki i trasy rowerowe.

W poprzednim roku udało się otworzyć drogę, która łączy gminę Kobierzyce z Wrocławiem – trasa zaczyna się od skrzyżowania ulicy Powstańców Śląskich z Krzycką, a kończy w ulicy Francuskiej w Bielanach Wrocławskich.

  • Mamy cały Węzeł Bielański już od kilku lat wyposażony w drogi dla rowerów takie, które są odseparowane od ruchu samochodów. Natomiast w głąb gminy, po trochę udaje nam się realizować. Wyznaczyliśmy dwie trasy okrężne, czyli możemy dojechać z Wrocławia do siedziby gminy, do Kobierzyc. To jest trasa T3. Natomiast na południu gminy mamy dwie trasy okrężne, dłuższą i krótszą, które wiodą po takich terenach bardziej turystycznych, o mniejszym ruchu samochodów – mówi Rafał Krasicki, kierownik Referatu Inwestycji Nieruchomości i Środowiska w Urzędzie Gminy Kobierzyce.

  • Przede wszystkim ma w północnej części gminy, czyli połączenie miejscowości Tyniec Mały, Domasław, Bielany Wrocławskie, Wysoka – oczywiście tam też pozostało jeszcze kilka elementów do zrobienia i też nad tym myślimy. Przede wszystkim takie połączenie Wysokiej z rondem Ojca Pio, czyli z Wrocławiem. W południowej i środkowej części gminy korzystamy rowerowo z dróg rowerowych tzn. dróg transportu rolnego – o małym natężeniu ruchu, tam, gdzie można sobie jeździć asfaltową drogą, ten ruch jest po prostu mały. Na tych ścieżkach widzimy coraz więcej rowerzystów i to taki, którzy codziennie jeżdżą tymi rowerami, więc najprawdopodobniej jeżdżą nimi do pracy – dodaje Piotr Kopeć, zastępca wójta gminy Kobierzyce.

Na tym inwestycje w gminie Kobierzyce się nie kończą. Są kolejne pomysły na ścieżki rowerowe, a prace już trwają.

  • Na tym odcinkach, gdzie ten ruch samochodowy jest większy, będziemy starali się w najbliższych latach realizować typowe drogi dla rowerów lub ciągi pieszo-rowerowe. Pierwszy taki mamy na odcinku Pełczyce-Kobierzyce, a następne są w przygotowaniu i projektowaniu – wyjaśnia Rafał Krasicki, kierownik Referatu Inwestycji Nieruchomości i Środowiska w Urzędzie Gminy Kobierzyce.

  • Projektujemy teraz kilka dróg rowerowych. Połączenie Tyńca Małego przez już rozbudowane mocno Żerniki Małe, Racławice, Krzyżowice, Małuszów, z Domasławia do Księginic. Jest kilka pomysłów na te trasy rowerowe i myślę, że one się spełnią – podkreśla Piotr Kopeć, zastępca wójta gminy Kobierzyce.

  • Od kilku lat staramy się poprzez znakowanie i budowanie tras, popularyzować jazdę na rowerze. Oczywiście okres jest sprzyjający, bo większość ludzi w tej chwili na ten rower bez specjalnego namawiania wsiada, ale chcemy stworzyć możliwie najlepsze warunki – mówi Rafał Krasicki, kierownik Referatu Inwestycji Nieruchomości i Środowiska w Urzędzie Gminy Kobierzyce.

  • Brakuje nam teraz takiego elementu, akurat zakończyliśmy projektowanie i myślę, że niedługo będzie przetarg na bardzo ważną ścieżkę rowerową między Kobierzycami a Chrzanowem. To jest taki element drogi Kobierzyce-Bielany Wrocławskie. Bardzo ważny, bo duży ruch samochodowy powoduje, że trudno tam jeździć rowerem – podsumowuje Piotr Kopeć, zastępca wójta gminy Kobierzyce.

Inwestycje rowerowe to nie tylko ścieżki. W gminie Kobierzyce trwa pilotażowy projekt zamykanych boksów, w których mieszkańcy mogą zaparkować rower nawet na 10 godzin. Na nowe zadania rowerowe gmina Kobierzyce w budżecie na lata 2021-2028 zaplanowała około 13 milionów złotych. 

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy