Gmina Kobierzyce: jak wziąć udział w programie usuwania azbestu?

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Pan Leszek mieszka w Tyńcu Małym od połowy lat 90. Wtedy kupił tam dom, obok domu ma pomieszczenie gospodarcze, którego dach był pokryty rakotwórczym azbestem. Jako mieszkaniec gminy Kobierzyce wziął udział w programie usuwania eternitu z dachu.

Ten dach został już tak na sto procent wyremontowany w zeszłym roku. Jak ta ekipa przyjechała, to już co zauważyłem: jacy profesjonalni ci ludzie. Wzięli się za sprzątanie tej połaci dachu. Oni, proszę sobie wyobrazić, mieli takie specjalne miotły, uchwyty i tak dalej. W każdym razie, wpierw usunęli to wszystko, a naprawdę ciężko było to usunąć, oni informują gminę, że usunęli, a obowiązkiem gminy jest, że dzwoni do drugiej ekipy, która to wywozi po prostu – opowiada Leszek Nieznański, mieszkaniec gminy Kobierzyce.

Pan Leszek o programie dowiedział się z mediów. Wtedy udał się do Urzędu Gminy i wypełnił wniosek. Cała procedura usuwania azbestu przebiegła bardzo sprawnie – trwała trzy godziny. Ekipa musiała być ubrana w odpowiednie kombinezony, bo azbest jest szkodliwy dla zdrowia.

Takiej wielkości on jest. Nie wiem, tu jest jakiś metr co najmniej, czy ciut ponad metr i tyle samo na długości. I proszę sobie wyobrazić, tu jest tylko fragment tego i tutaj pełno było, o tutaj widać jeszcze, ja to zrzuciłem, czyli ekipa, która tutaj sprzątała, to najpierw musieli zmieść na całej tej połaci to wszystko, wyrzucić i uporządkować – dodaje Leszek Nieznański, mieszkaniec gminy Kobierzyce.

Do 2032 roku w Polsce po azbeście nie może być śladu, takie są wymogi Unii Europejskiej. Każdy właściciel budynku mieszkalnego na terenie gminy może się ubiegać o wsparcie, które obejmuje demontaż, wywóz i utylizację. Wnioski można składać przez cały rok, wystarczy zgłosić się do urzędu gminy.

Azbestem zajmujemy się od 12 lat, wobec tego udało nam się już z tych dachów naszych mieszkańców zebrać 40 procent tego, co było. Jak startowaliśmy z tym programem to rok 2032, bo ten rok jest wskazywany jako ten, kiedy mamy się pożegnać z azbestem, był tak odległy. Dzisiaj on już nie jest taki odległy. Faktycznie, dużo się udało zrobić w tym zakresie. To jest gmina, która nie była bardzo związana z tymi dachami azbestowymi, a jednak okazuje się, że tego azbestu w różnych miejscach, na różnych budynkach było wiele Piotr Kopeć, zastępca wójta gminy Kobierzyce.

W tym roku gmina Kobierzyce na usuwanie azbestu przeznaczy 80 tysięcy złotych z budżetu.

Najnowsze wiadomości

Najnowsze programy