Gmina Kobierzyce: skorzystaj z dofinansowania na przyłączenie do sieci kanalizacji

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Gmina Kobierzyce oferuje mieszkańcom dopłaty do przyłączenia się do sieci kanalizacji sanitarnej. Wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek w urzędzie gminy. Dona Piekarczyk, mieszkanka gminy, opowiedziała nam, że cała procedura jest bardzo prosta.

Dona Piekarczyk mieszka w gminie od 12 lat. Przyznaje, że zanim podpięła swój dom do sieci kanalizacji sanitarnej, musiała zwracać uwagę na różne aspekty, o których teraz nie musi myśleć.

Przede wszystkim nie muszę monitorować czujnika dotyczącego wywozu szamba, wywozu ścieków z szamba i nie muszę dzwonić do pana, który się tym zajmuje. Nie muszę myśleć o tym. Czasami bywało tak, że przed weekendem czujnik pikał na maksa i już nie było możliwości wywozu nieczystości. Tak natychmiast, od razu. W związku z tym, czekałam do poniedziałku grzecznie, ale to się wiązało z tym, że nie mogłam puścić pralek, nie mogłam puścić wody do wanny – mówi Dona Piekarczyk, mieszkanka Pełczyc w gminie Kobierzyce.

Nasz program przyłączania, a właściwie dofinansowania dla mieszkańców do przyłączenia do kanalizacji sanitarnej, jest przeznaczony dla osób, które mają prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Co do wykonania tego przyłącza, najczęściej jest to właściciel. Oczywiście nieruchomości mają nieruchomość zamieszkałą, która jest wyposażona, ma działające albo szambo albo przydomową oczyszczalnię ścieków i ma gotowy projekt, który jest zatwierdzony w naszym Przedsiębiorstwie Wodociągów Kanalizacyjnych w KPWIK – mówi Rafał Krasicki,, kierownik Referatu Inwestycji, Nieruchomości i Środowiska w Urzędzie Gminy Kobierzyce.

Dowiedziałam się w tym roku od mojego podwykonawcy potencjalnego, że jest taka możliwość skorzystania z dofinansowania przez gminę Kobierzyce. Zgłosiłam się tam na jedną wizytę. Wszystko załatwiliśmy z panią bardzo uprzejmą, bardzo kompetentną osobą w tym dziale. Naprawdę trwało to może 5 minut. Tak 6 minut i osoby kompetentne szybko pomagały, podpowiadały i drukowały, przygotowywały umowę – mówi Dona Piekarczyk, mieszkanka Pełczyc w gminie Kobierzyce.

Prace związane z podłączeniem do sieci kanalizacji trwały dwa dni. Potem rozlicznie inwestycji, teraz pani Dona czeka na 50% zwrot.

Mnie cała procedura kosztowała 5 tys. złotych, ponieważ były małe utrudnienia w związku z umieszczeniem zbiornika tymczasowego plus problem ze znalezieniem tej rury, która była zainstalowana przez dewelopera – mówi Dona Piekarczyk, mieszkanka Pełczyc w gminie Kobierzyce.

Maksymalna kwota to jest 5000 zł. Polega to na tym, że w oparciu o informację od geodety o długości wykonanego przyłącza, dopłacamy 250 zł do każdego wykonanego metra oraz do sztuki studzienki 1000 zł do mniejszej i 2500 złotych do większej i suma tych składowych nie może przekroczyć 5 tysięcy. Bardzo często to te długości właśnie się w tej kwocie sumarycznie mieszczą – mówi Rafał Krasicki, kierownik Referatu Inwestycji, Nieruchomości i Środowiska w Urzędzie Gminy Kobierzyce.

Z możliwości dofinansowania skorzystało już ponad 100 gospodarstwa na terenie gminy, ale jeszcze wiele może się o nie ubiegać. Czas jest do końca czerwca.

Zaproponujemy na najbliższej sesji Rady Gminy przedłużenie jeszcze o dwa miesiące, tak, żeby jeszcze ci, którzy chcą to w tym roku zrobić, mieli taką szansę. Wydaję się, że jak do sierpnia podpiszą z nami umowę, czy też na początku września, ale wniosek składany do sierpnia, o ile tak rada gminy zdecyduje, to powinni bez problemu jeszcze w tym roku zdążyć to rozliczyć. Trzeba pamiętać, że to trochę trwa też sama budowa i później właśnie rozliczanie – mówi Rafał Krasicki,, kierownik Referatu Inwestycji, Nieruchomości i Środowiska w Urzędzie Gminy Kobierzyce.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy