Gmina Kobierzyce wyróżniona. Więcej mieszkańców – więcej inwestycji

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W ostatnim czasie gmina Kobierzyce została nagrodzona w dwóch plebiscytach. Oba wyróżnienia dotyczą pięcioletniej działalności samorządu. Pierwsza nagroda pochodzi od pisma samorządowego „Wspólnota”.

– Pierwsze miejsce w Polsce bardzo, bardzo cieszy. Były pod uwagę brane wszystkie wskaźniki, które decydują o rozwoju gminy. O tej sytuacji, która przez te lata była akurat w gminie tworzona. To był pierwszy ranking. Drugi ranking, również organizowany na okres pięciu lat. I to był ranking też pięcioletni i robił go Uniwersytet Przyrodniczy i również w tej kategorii uzyskaliśmy pierwsze miejsce – mówi Ryszard Pacholik, wójt gminy Kobierzyce.

Ta kadencja to wiele wyzwań międzynarodowych – pandemia COVID-19, wojna w Ukrainie, wysoka inflacja – które także przekładały się na funkcjonowanie gmin i powiatów. Do tego zmiany w systemie podatkowym, które zabrały samorządom dochody z podatku PIT.

– Było dużo wyzwań, zwłaszcza że to był okres, kiedy był COVID-19, więc bardzo wiele zadań, które były planowane w tym czasie, musiały być w różny sposób rozłożone, przełożone. Też problemy były komunikacyjne. Wiadomo, że wiele osób chorowało, wiele osób było na zdalnym. To był trudny okres, natomiast pokonaliśmy ten okres. Inwestycje były realizowane zgodnie z planem. W tym czasie powstały np. szkoły. Ostatnio zbudowana szkoła w Bielanach, szkoła w Wysokiej, teraz szkoła budowana w Pustkowie Żurawskim, pierwszy etap remontu szkoły w Pustkowie Wilczkowskim, zakończony kapitalny remont szkoły w Kobierzycach – mówi Ryszard Pacholik, wójt gminy Kobierzyce.

Do tego budowa przedszkoli, szkół, żłobków, remizy strażackiej i kanalizacji. W tej chwili w gminie pozostały cztery miejscowości, które jeszcze nie są podpięte do centralnej sieci.

– Znacząca większość miejscowości, bo tak naprawdę 29 miejscowości z 33 są skanalizowane i można się do tego systemu podłączyć i do tego zachęcamy. Program powoduje to, że coraz więcej ludzi się przyłącza. W programie można uzyskać aż 5 tysięcy złotych. Przypominam, że my już powiedzieliśmy to wcześniej, ale będziemy ten program chcieli kontynuować – mówi Piotr Kopeć, zastępca wójta gminy Kobierzyce.

Większość inwestycji na terenie gminy wiąże się z tym, że liczba mieszkańców wzrasta, a więc infrastruktura także musi się rozwijać, tak jak w przypadku szkoły w Tyńcu Małym.

– Bardzo istotna rozbudowa. Tak naprawdę budowa nowego obiektu w Tyńcu Małym, to jest szkoła z przedszkolem i tam mamy do czynienia z sytuacją taką, że kilka lat temu, bo około ośmiu lat temu, była budowana nowa całkowicie szkoła w Tyńcu Małym. Ale w związku z tym, że ten obszar strasznie się rozwija, jeżeli chodzi o mieszkaniową zabudowę, to po prostu już jest szkoła, gdzie te dzieciaki muszą się uczyć nieraz i na korytarzach, są klasy zorganizowane w ciągu korytarzy. W związku z tym jest absolutna potrzeba budowy tego nowego obiektu – mówi Piotr Kopeć, zastępca wójta gminy Kobierzyce.

– W ciągu tych ostatnich lat powstało około 45 tysięcy miejsc pracy. To jest ewenement. Powstają kolejne i to kolejne tysiące miejsc pracy. Czym to skutkuje? Skutkuje tym, że przychodzą ludzie młodzi, ludzie z dziećmi. W związku z tym gmina musi budować infrastrukturę dla tych mieszkańców – szkoły, przedszkola, żłobki, komunikację, ośrodki zdrowia itd. – mówi Ryszard Pacholik, wójt gminy Kobierzyce.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy