Gmina Mirsk: dzieci ze spektrum autyzmu dostaną wsparcie w niepublicznej szkole integracyjnej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Dzieci ze spektrum autyzmu oraz neurotyczne z gminy Mirsk i okolic zyskają nową szkołę. Będzie ona bezpłatna i dostępna dla wszystkich. Edukacja będzie oparta na tym, aby wspierać ich mocne strony i talenty. Będzie stawiać również na praktyczne umiejętności takie jak gotowanie, szycie na maszynie lub stolarka. 

Niedawno rada miejska w Mirsku podjęła decyzję o likwidacji szkoły w Giebułtowie. Nie jest to taka zwykła likwidacja, ponieważ ta szkoła będzie istniała, z tym tylko, że w innej formie. Będzie to szkoła niepubliczna, którą chce prowadzić Fundacja Ditero. Fundacja Ditero, oprócz prowadzenia szkoły dla dzieci z Giebułtowa, również chce w tej szkole umiejscowić dzieci ze spektrum autyzmu i z różnymi problemami. Jest to fundacja, która właśnie specjalizuje się w takiej pomocy dzieciom z różnymi schorzeniami. Ta szkoła miałaby też takie zadanie. Tak więc tu nie nastąpi likwidacja szkoły i nic już nie ma, tylko szkoła nadal pozostanie, będzie funkcjonowała jako szkoła niepubliczna. Mieszkańcy będą mogli nadal korzystać z wielu elementów infrastruktury, placu zabaw, boiska, sali gimnastycznej -mówi Andrzej Jasiński, burmistrz miasta i gminy Mirsk.

 Fundacja Ditero wspiera dzieci i młodzież w spektrum autyzmu i ich rodziny. Przez siedem lat zaopiekowali się ponad 140 rodzinami z powiatów lwóweckiego, lubańskiego, jeleniogórskiego oraz zgorzeleckiego. 

Ta zmiana to dla nas taki kolejny duży krok, można powiedzieć skok do przodu. Jest to wynik potrzeb, z którymi się mierzymy na co dzień i ten rozwój jest też dyktowany tym, jakie są potrzeby tutaj wśród społeczności lokalnej. To, że wiele jest sytuacji i wiele jest rodzin, które nam zgłaszają ogromną trudność w tej rzeczywistości szkolnej, dlatego ten pomysł utworzenia szkoły integracyjnej, która będzie się skupiać na dzieciakach spektrum autyzmu. Magiczny moment, że będziemy to teraz realizować —mówi Agnieszka Surmacz, prezes Fundacji Ditero.

Celem fundacji jest przemyślana przestrzeń edukacyjna, która będzie eliminować nadmiar bodźców sensorycznych. Organizacja warunków nauki w sposób, który zapewni każdemu dziecku poczucie bezpieczeństwa i komfortu. 

Przedsięwzięcie, którego się podjęliśmy, ma za zadanie nie tylko ofiarowanie dzieciom ze spektrum autyzmu takiej radosnej i godnej edukacji, ale też włączenie ich w społeczeństwo i pokazanie społeczeństwu, jak wiele takie osoby, takie dzieciaki mogą zaoferować poprzez swoje talenty, poprzez ogromne pasje, poprzez to, jakimi są fantastycznymi, radosnymi istotami, jeżeli daje się im przestrzeń i bezpieczeństwo i taką edukację empatyczną i wrażliwą– powiedziała Marta Tabaka, przedstawicielka rady rodziców przy fundacji Ditero.

Szkoła realizować będzie zajęcia zgodne z programem nauczania w szkole podstawowej.

Zobacz również

11 października, w piątek, na Scenie na Świebodzkim Teatru Polskiego we Wrocławiu zobaczymy premierę spektaklu „Ósmy dzień tygodnia” Marka Hłaski. To będzie pierwsza premiera w sezonie 2024/2025. W spektaklu zobaczymy zarówno aktorów Teatru Polskiego, jak również studentów z trzech wrocławskich uczelni artystycznych.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy