Gmina Mirsk: mieszkańcy w końcu będą mieli dostęp do bieżącej wody

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Budowa sieci wodociągowej w sołectwie Orłowice i Krobice to ważne wydarzenie, bo wciąż wiele mieszkańców nie ma dostępu do bieżącej wody.


-Istotnymi potrzebami w naszej gminie jest zapotrzebowanie i umożliwienie mieszkańcom korzystania z wody z sieci gminnej. Te warunki próbujemy doprowadzić do takiego stanu zadowalającego — mówi Andrzej Jasiński, burmistrz miasta i gminy Mirsk.

 Aktualnie prowadzone są prace nowych sieci wodociągowych w miejscowości Krobice i Orłowice.

W tych dwóch miejscowościach zamieszkuje blisko 800 mieszkańców, którzy nie korzystali z wody z sieci gminnej, tylko z własnych ujęć. Często brakowało im tej wody, często musieliśmy im pomagać — mówi Andrzej Jasiński, burmistrz miasta i gminy Mirsk.

Sieci są układane w drogach gminnych, których nawierzchnie asfaltowe będą odtworzone w całości.

Tu na tej inwestycji jest zaprojektowany zbiornik hydrofonik, który będzie podnosił ciśnienie na całą miejscowość. Ona nie będzie zapętlona ze Świeradowem, bo Świeradów jest to zupełnie inna miejscowość. No ale tutaj ludziom bardzo zależało na wodzie, jak my przyszliśmy generalnie wykonywać ten wodociąg to bardzo dużo ludzi się cieszyło, że jesteśmy, bo mają problemy z wodą. Generalnie jest duży problem z wodą — mówi Łukasz Szmaj, kierownik budowy.

-Budujemy blisko 6 km nowych sieci wodociągowych z możliwością przyłączenia wszystkich, którzy tylko tego chcą. Oczywiście bardzo wiele osób się zgłosiło do przyłączenia — mówi Andrzej Jasiński, burmistrz miasta i gminy Mirsk.

-Jest wodociąg, ale generalnie można powiedzieć, że dalsze części miejscowości nie mają wody. Ludzie muszą we własnym zakresie sobie tę wodę zorganizować, czyli wodę do picia, używają butelkowanej wody do mycia, prania i tak dalej, muszą sobie ją przywozić. Gdy skończymy cały wodociąg, ludzie zostaną podpięci pod sieć, pod uzdatnioną, czystą wodę, pozbawioną jakichkolwiek mikroorganizmów itd. Ta woda jest o tyle dobra, że jest czysta pod każdym względem i może być używana nie tylko do konsumpcji, ale do celów technologicznych — mówi Łukasz Szmaj, kierownik budowy.

-Jest to bardzo poważny problem na naszym terenie, bo w 2015 roku mieliśmy tutaj bardzo poważną suszę, która pokazała, że rzeczywiście takie sytuacje będą się pojawiały i one w 2018 się powtórzyły. Gdzie tej wody w tych ujęciach przydomowych było niewiele, w związku z czym mocny akcent jest w tej chwili położony na budowę sieci wodociągowej. Po wykonaniu tej inwestycji można powiedzieć, że 75% mieszkańców naszej gminy będzie miało dostęp do wody z sieci gminnej –dodał Andrzej Jasiński, burmistrz miasta i gminy Mirsk.

Prace w miejscowości Krobice powinny zakończyć się jeszcze w tym roku, natomiast w Orłowicach w kwietniu 2024 roku. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy